>

Kanal İstanbul Güzergahı Hakkında Yeni Açıklama Geldi!

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi arasında gösterilen Kanal İstanbul projesi hakkında yeni bir gelişme daha yaşandı.

Kanal İstanbul Güzergahı Hakkında Yeni Açıklama Geldi!

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi arasında gösterilen Kanal İstanbul projesi hakkında yeni bir gelişme daha yaşandı. Arnavutköy Kaymakamlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması ile Kanal İstanbul güzergahı üzerinden bulunan çiftçilerin taşınacağı iddiaları yalanlandı.

KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI ÜZERİNDEKİ ÇİFTÇİLER TAŞINACAK MI?

Konu hakkında yapılan açıklamada "İstanbul'un bitkisel ve hayvansal üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu karşılayan ilçemizde, özellikle merkez mahallelerimizde; çadır, derme çatma baraka, balkon ve giriş kat gibi sağlıksız ortamlarda hayvan besiciliği yapılması, hayvanların trafiğe başıboş ve kontrolsüz şekilde bırakılması gibi nedenlerle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği olumsuz etkilenmektedir" denilerek derme, çatma, ruhsatsız barakalarda yaşayan kişilerin taşınacağı duyuruldu.

Söz konusu tahliye kararının Kanal İstanbul projesi ile bir ilgisinin olmadığı belirtilen açıklama metninde Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alan Ömerli, Hadımköy, Yassıören, Sazlıbosna, Çilingir, Dursunköy, Durusu, Hacımaşlı, Baklalı, Yeniköy, Tayakadın, Balaban, Yeşilbayır, Deliklikaya ve orman sınırlarına komşu olan mahallelerdeki 971 işletmede 16 bin 233 adet büyükbaş, 18 bin 835 adet küçükbaş, 3 bin 829 adet manda yetiştiriciliği yapıldığı belirtildi. Bu bölgelerde kötü durumda bulunan alanların taşınması için çalışma yapıldığı belirtilirken belirlenen bölgelerde daha modern ve hijyen koşullarına uygun olarak yerleşen çiftçilere her türlü destek ödemesinin yapılacağı belirtildi.

Açıklamanın son metninde Kanal İstanbul projesi ile taşıma işleminin bir ilgisi olmadığı, taşımanın ana amacının bölgedeki kötü görüntü ve sağlıksız barakaların taşınması olduğu, bunun içinde her türlü destek ödemesinin hak sahiplerine yapıldığı dile getirildi.