Kanal İstanbul Güzergahı Üzerinde Yer Alan Tüm Konutların İhaleleri İptal Oldu!

TOKİ tarafından Kanal İstanbul güzergahı üzerinde inşa edilecek Yenişehir konut projesi için verilen ihale ilanları iptal oldu. Arnavutköy konut projeleri için belirlenen 5 ihale iptal edildi.

Emlak Haberleri 14.12.2021 - 15:30 14.12.2021 - 15:30 Gülcan Özer

Kanal İstanbul projesinin her iki yakasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Yenişehir kurulacağı ilan edilmişti. Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde yer alan projenin 5 etap halinde inşa edileceği belirtilirken bu etaplar için TOKİ tarafından 5 ihale açılmıştı. 

Konut projeleri için TOKİ tarafından açılan 3 ihale geride kaldığımız günlerde iptal edilirken kalan son 2 ihalede dün resmen iptal edildi. Böylelikle TOKİ tarafından Arnavutköy'de açıklanan konut ihalelerinin tümü iptal edilmiş oldu. 

KANAL İSTANBUL PROJESİNDE SON DURUM NE?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut  İdaresi Başkanlığı TOKİ Yenişehir projesi kapsamında inşa edilecek konutlar için 5 ayrı ihale açıklamıştı. Proje konusunda yapılan açıklamada “proje alanında yer değişikliği yapılması” nedenil ile ihalelerin iptal olduğu ifade edildi. 

İlk iptal edilen birinci etap ihalesi 6 Ekim tarihinde düzenlenmiş, 540 konut ve 8 dükkan için ihaleye çıkılmıştı. 7 Ekim tarihinde yapılan ikinci ihalede ise 485 konutun ihalesi gerçekleştirilmişti. Son dakika açıklaması ile yapılan duyuru ile 5 ihale hakkında iptal kararı çıkarken böylelikle TOKİ toplamda  3 bin 100 konut için yapılan ihalelerde süreci dondurmuş oldu. 

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre 679 konutluk 3. ihalenin iptal nedeni ise teklif veren istekli çıkmaması olarak gösterilmişti. Proje son dönemde iptal edileceği yönündeki iddialar ile gündeme gelmiş, bürokratların tapu sürecinde imza atmamaları nedeni ile süreçte tıkanma yaşandığı haberleri gündeme taşınmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@