Kanal İstanbul İçin Beklenen Adım Bugün Atılıyor!

Kanal İstanbul projesine start verilmesi için gereken yasal düzenlemeler bugün meclisten geçirilecek. Bu sayede Kanal İstanbul İhalesi bu sene içerisinde yapılacak.

Emlak Haberleri 23.07.2018 - 10:29 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Kanal İstanbul projesine start verilmesi için gereken yasal düzenlemeler bugün meclisten geçirilecek. Bu sayede Kanal İstanbul İhalesi bu sene içerisinde yapılacak.

Kanal İstanbul güzergahı olarak açıklanan Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek proje için bugün Mecliste yasal düzenlemeler yapılacak. Yapılan düzenlemelerin ardından Kanal İstanbul ihalesi yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek. Türkiye'nin En Büyük Projesi Olacak!İstanbul'da Küçükçekmece gölünden başlayarak Karadeniz'de Sazlıdere barajında son bulacak olan 45 kilometrelik uzunluğa sahip olan Kanal İstanbul projesi Türkiye'nin en büyük projesi olacak. Açılacak olan kanal İstanbul Boğazı'na alternatif olacak ve Boğaz'ın gemi trafiğini büyük oranda azaltacak. Buradan geçen gemilerden Türkiye çok daha yüksek oranda kazanç elde edecek ve ekonomik anlamda da Kanal İstanbul projesi büyük katkı sağlayacak. Aynı zamanda proje kapsamında İstanbul'da yeni bir yaşam alanı inşa edilecek ve burada depreme dayanıklı konutlar inşa edilerek insanlara güvenle yaşayabilecekleri bir şehir sunulacak. Kanun Teklifi Bugün Görüşülecek AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan tarafından verilen ve çok sayıda değişikliği içerdiği için halk arasında torba yasa olarak anılan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun teklifi bugün mecliste görüşülecek. 3996 Sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yapİşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkındaki Kanun teklifi ile ‘denizleri gölleri, nehirleri, birbirine bağlayarak gemilerin seyrüseferine imkan veren su yolu işlevi görecek kanal veya benzeri altyapı tesisleri, lojistik faaliyet alanları, raylı ulaşım sistemleri ile bunların bakım, onarım, işletme, manevra, geceleme gibi ihtiyaçların karşılanacağı alan ve tesisleri’ maddesi eklenerek Kanal İstanbul ihalesi için gereken yasal düzenleme yapılmış olacak. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@