Kanal İstanbul İçin İlk Kazma Kasım Ayı İçerisinde Vurulacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum Kanal İstanbul projesi hakkında da soruları yanıtladı.

EMLAK HABERLERİ 30.08.2018 - 16:04 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum Kanal İstanbul projesi hakkında da soruları yanıtladı.

Türkiye'nin şimdiye kadarki en büyük projesi olması nedeni ile tüm ülke tarafından yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor. 



Kanal İstanbul İlk Kazma Vuruldu Müjdesi Kasım Ayında Gelecek! 



Bakan Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında büyük bir merak ve heyacanla beklenen Kanal İstanbul projesine yer verdi. Tamamlandığında Türkiye'nin boğazlardaki hakimiyetini kazanmasına yardımcı olacak proje aynı zamanda büyük bir ekonomik kazanç kapısı da olacak. 



"Tapu Harcı konusunda 100 Günlük Eylem Planı'nda, gerçek değer üzerinden alınmasıyla ilgili düzenleme yapacağımızı açıkladık. Bu konunun düzenleme sürecine Meclis açılır açılmaz başlayacağız.



Tapu harçlarını Türkiye genelinde gerçek değer üzerinden aldığımızda hem daha fazla bir harç geliri oluşacak hem de oradaki eşitsizlik de ortadan kalkacak. Emlak Bankası'nın kurulmasının ardından vatandaşı memnun edecek güzel projeler düşünüyoruz. Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Orada ilk kazma Kasım ayında vurulabilir." dedi. 



Kanal İstanbul Uzunluğu 43 Kilometre Olacak ve Her İki Yakasına Yeni İstanbul Kurulacak



Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum daha önce yapmış olduğu açıklamasında "Bu asrın projesi diyeceğimiz İstanbul'a ve ülkemize değer katacak çok önemli bir proje.



43 kilometre uzunluğundaki kanalın her iki tarafında yatay mimarinin hakim olduğu, 4 katı geçmeyen, içinde fuar, üniversite alanlarının ve üniversite alanlarının içinde her türlü eğitimin, araştırmanın, Ar-Ge çalışmasının yapılabileceği mekanlar, sosyal donatı anlamında, çocuklarımızın, gençlerimizin yaşlılarımızın vakit geçireceği, zaman harcayacağı aklınıza gelen ne varsa bunların da içinde barındırıldığı inşallah modern iki şehir kurma arzusundayız.



Bu, şehirde yeni bir nüfus değil, daha çok İstanbul'un içindeki hasarlı diyebileceğimiz veya yıkılması gereken binaların rezervi noktasında kullanılacak konutlar olacak. Bu kapsamda ilk 100 gün içerisinde 1/100 bin ölçekli planlarımızı hızlı bir şekilde hazırlayacağız ve alt ölçekleri 1/25 bin, 5 bin, bin ölçekli planları da yine süreç içerisinde hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışacağız." diyerek projenin detaylarını paylaşmıştı. 



Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@