Kanal İstanbul İçin İmar Uygulama Süreci 3 Ayda Tamamlanacak! Yatay Mimariyle 500 Bin Konut İnşa Edilecek!

Kanal İstanbul projesinin yapımına dair hazırlıklara devam ediliyor. Edinilen bilgilere göre proje için imar uygulama süreci üç ay içerisinde tamamlanacak. 

Emlak Haberleri 16.11.2021 - 21:48 16.11.2021 - 21:48 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin en büyük ölçekli ve kapsamlı projesi olan Kanal istanbul'un yapımı için hazırlıklara ara verilmeden devam ediliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul'un çevresinde kurulacak olan yeni şehir alanına dair imar çalışmalarında sona gelindi. Gelecek yıl ihaleye çıkması için kanal İstanbul projesinin tüm ayrıntıları üzerinde özenli ve kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. 

KANAL İSTANBUL'UN ÇEVRESİ İÇİN PLANLAMALAR YAPILIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kanal İstanbul çevresinde yapılacak olan yeni şehir alanı için planlamalar yapılıyor. Bu planlama kapsamında İstanbul'da riskli yapı stokunun azaltılması için de bir çalışma yürütülüyor. Kanal istanbul'un çevresinde oluşturulacak olan yeni şehir alanında inşa edilecek konutlar riskli yapıların muadili olarak kullanılacak. Bu alandaki konutlar ise tamamen yatay mimari ile inşa edilecek. Kanal İstanbul'un yanındaki konut alanında yüksek yapılara izin verilmeyecek.

İMAR UYGULAMA SÜRECİ 3 AYDA BİTECEK

Kanal İstanbul'un yanında kurulacak olan yeni şehir için imar planlamasına göre yüzde 52 oranında yeşil alan ayrılacak. Kanal istanbul projesi için imar planlama süreci daha önce tamamlanmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı şimdi Kanal İstanbul projesinin alan ve sınırlarının net şekilde çizileceği imar uygulama sürecini 3 ay içinde tamamlayacak. 

4-5 KATLI 500 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

Kanal İstanbul'un inşa edileceği alanın her iki yakasında da toplam 500 bin kapasiteli konut alanları oluşturulacak. Bu alanlarda yatay mimari esasıyla konutlar inşa edilecek. Bu konutların tamamı zemin artı 4-5 kat olacaklar. Deprem riski taşıyan alanlar için alternatif olabilecek bu konutlar için planlama 11 ayrı üniversiteden 51 bilim insanı ve toplam 204 uzman tarafından yapıldı. 

DÜNYAYI TÜRKİYE'YE BAĞLAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Kanal İstanbul hakkında bir açıklama yaparak, “Kanal İstanbul, Türkiye'nin vizyon projesi olacak. İstanbul havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, ticari limanlar, demiryolu bağlantıları, lojistik üstler ile Kanal İstanbul tüm dünyayı Türkiye'ye bağlayacak.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@