Kanal İstanbul Maliyeti Dolar Kuru İle Beraber Yükseliyor

Dolar kuru dalgalı seyir izlemeye devam ederken kurda yaşanan yükseliş Kanal İstanbul maliyeti üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Detaylar haberimizde!

Emlak Haberleri 04.06.2019 - 15:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Dolar kuru dalgalı seyir izlemeye devam ederken kurda yaşanan yükseliş Kanal İstanbul maliyeti üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Detaylar haberimizde!

Dolar kurunda yaşanan yükseliş Kanal İstanbul maliyeti ve dolayısı ile de proje üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Sürekli olarak yapılıp yapılmayacağı büyük bir merak konusu olan ve tartışmalara neden olan Kanal İstanbul bir yandan da artan maliyeti nedeni ile dikkat çekiyor. Kanal İstanbul İhale Tarihi Ne Zaman Açıklanacak?2011 yılında yapılan açıklama ile adını duyuran ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "en büyük hayalim" dediği Kanal İstanbul proesi aradan geçen 8 sene içerisinde ne yazık ki bir türlü hayata geçirilemedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 2018 yılının başında yapmış olduğu açıklamasında Kasım 2018 itibari ile Kanal İstanbul'a ilk kazma vurulacağını söylemişti. Ancak aradan geçen uzun süreye rağmen ne yazık ki halen ilk kazma vurulmadığı gibi projenin kesin ihale tarihi ve takvimi de belirlenmedi. Projede yaşanan en büyük sorunun yüksek finansman bütçesi olduğu iddia edilirken yine yükselen dolar kuru da yabancı yatırımcıların katılım isteğini düşürüyor. Kanal İstanbul Projesi Ne Zaman Başlayacak?Konu hakkında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan projenin mutlaka yapılacağını söyleyerek " (Kanal İstanbul) 2025'te bu hizmeti ülkemize kazandırmış oluruz, buradan deniz araçları geçmeye başlar" diyerek projenin 2025 yılında sona ereceğini dile getirmişti. Kanal İstanbul Projesi İptal Edilir Mi?Dolar kurunun yükselmesi ile beraber projenin iptal olacağı iddiaları artarken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 23 Nisan kutlamaları kapsamında düzenlenen resepsiyonda basın mensuplarının soruları üzerine proje hakkında açıklama yaparak hiçbir aksama olmayacağını ve projenin yapılacağını söylemişti. Ulaştırma Bakanı Turhan ise yapmış olduğu açıklamasında Kanal İstanbul maliyeti olarak 15 milyar dolar rakamını telaffuz etmişti. Dolar kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik projenin de maliyetinin yukarı yönlü hareket etmesine neden olurken bu da yabancı yatırımcıların iştahını kapatıyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@