Kanal İstanbul Projesi 3 Yıl Ertelenecek Mi?

Tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesi için şok edici bir iddia ortaya atıldı. İddialara göre proje 3 yıl ertelenecek!

Emlak Haberleri 24.09.2018 - 15:19 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesi için şok edici bir iddia ortaya atıldı. İddialara göre proje 3 yıl ertelenecek!

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak anılan Kanal İstanbul projesi ihalesi henüz yapılmadığı için büyük bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Özellikle de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan  Yeni Ekonomi Paketi ile kamuda tasarruf kapsamında ihalesi yapılmayan kamu projelerinin erteleneceği haberi sonrasında tartışmalar daha da alevlendi. Kanal İstanbul İhalesi Ne Zaman Yapılacak?Kanal İstanbul projesi hakkında erteleme iddiaları son dönemde sıklıkla gündeme taşınırken Yeni Ekonomi Paketi kapsamında açıklanan maddeler aslında bilgi kirliliği yaşanmasına neden oldu.Çünkü programda ihalesi yapılmayan kamu projeleri için 3 yıl erteleme kararı maddesi yer alıyor ancak aynı programda "Mega-altyapı projeleri doğrudan yabancı yatırım yoluyla uluslararası finansman ile hayata geçirilecek." maddesi de bulunuyor. Kanal İstanbul projesi boyutları itibari ile mega projeler arasında yer aldığı için erteleme söz konusu değil ve uluslararası finansman desteği ile hayata geçirilecek projeler arasında bulunuyor. Yani projede herhangi bir erteleme söz konusu değil. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum daha önce yapmış olduğu açıklamasında Kanal İstanbul projesinde ilk kazmanın Kasım ayı içerisinde vurulacağını açıklamıştı. Yani Kanal İstanbul ihalesi kısa süre içerisinde yapılacak gibi görünüyor. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@