Kanal İstanbul Projesi İçin Çevre Katliamı İddiaları Uzmanlar Tarafından Yalanlandı

Türk ekonomisini kalkındıracak her türlü projeye karşı çıkmaya devam eden Batı Kanal İstanbul projesi için her zamanki gibi çevre katliamı kozunu oynamıştı.

EMLAK HABERLERİ 28.08.2018 - 15:08 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Türk ekonomisini kalkındıracak her türlü projeye karşı çıkmaya devam eden Batı Kanal İstanbul projesi için her zamanki gibi çevre katliamı kozunu oynamıştı.

Gerçekleştiği anda Türkiye'nin en büyük projesi olacak ve Türkiye'nin boğazlardaki egemenliğini geri kazanmasını sağlayacak olan Kanal İstanbul Projesi çevre katliamı iddiaları Rus uzmanlar tarafından yalanlandı. Türkiye'de ki uzmanları da ikiye bölen dev proje hakkında açıklama yapan Rus su bilimcisi Mariya Kireyeva yaşanan endişelerin boş olduğunu sadece bazı konulara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Marmara Denizi Sülfür Kokacak Mı?Kanal İstanbul projesi ile ortaya atılan en ciddi iddialardan biride kazılacak kanal nedeni ile Karadeniz'den Marmara Denizi'ne hidrojen süfür sızacağı yönündeydi. Bunun da yoğun ve ağır bir kokuya neden olacağı iddiaları vatandaşları tedirgin etmişti. Açıklamalarında bu konuya da değinen Rus su bilimcisi Mariya Kireyeva "Karadeniz'in üst tabakası alt tabakaya göre daha düşük bir yoğunluğa sahip. Daha yoğun ve ağır olan suyun yukarıya çıkması mümkün değil. Bu yüzden hidrojen sülfür stabil olarak altta kalıyor. Karadenizde hidrojen sülfür sadece 200 metre altında yer alıyor ve ebediyen oraya hapsolmuş durumda." diyerek bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. Bu şekilde bir doğa olayının yaşanmasının kesinlikle mümkün olmadığını belirten Rus Uzman açıklaması ile endişe yaşayan kişilerin de içlerine su serpmiş oldu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@