Kanal İstanbul Projesi İçin Teşvik Yolda!

Başkan Erdoğan tarafından "en büyük hayalim" olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesi ihale süreci tüm hızı ile sürüyor.

EMLAK HABERLERİ 25.08.2018 - 08:45 15.07.2021 - 00:20

Başkan Erdoğan tarafından "en büyük hayalim" olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesi ihale süreci tüm hızı ile sürüyor.

Projenin hayata geçirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ortaklaşa bir bir süreç yürütürken Ulaştırma Bakanlığı bir yandan da proje hayata geçtikten sonra talep görmesi için şimdiden teşvikler üzernide çalışıyor. Kanal İstanbul Geçişleri Cazip Hale Getirilecek Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı yapılacak olan Kanal İstanbul boğazını gemiler için cazip hale getirerek bu kanalın akitf olarak kullanılmasını sağlayacak. Özellikle de emirde bekleme süresi için alınan ücretler ile verilen kılavuzluk hizmetlerinin fiyatları İstanbul Boğazı geçişlerine oranla daha ucuz tutulacak. Özellikle de İstanbul Boğazından geçişleri riskli olarak kabul edilen ağır yük gemileri ile tehlikeli madde taşıyan gemiler için bu ücretler daha düşük tutularak riskli gruba giren bu gemilerin Kanal İstanbul üzerinden geçişleri sağlanacak. Bu sayede boğaz trafiği rahatlatılarak gemi kazası riskleri azaltılacak. Kanal İstanbul Derinliği 25 Metre Olacak Kanal İstanbul proje süreci de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Projede 1/100 bin ölçekli planlar hazırlanırken kanalın 25 metre derinliğe sahip olması öngörülüyor. Bu sayede kanaldan geçecek olan 275 metre boyunda ve 48 metre genişliğindeki akaryakıt tankerinin azami 145 bin DWT yük taşıması mümkün olacak. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@