Kanal İstanbul Projesi İlk Köprü İhalesini Kazanan İnşaat Firması Belli Oldu!

CHP ve İYİ Parti tarafından iktidara gelmeleri durumunda tek kuruş ödenmeyeceği her seferinde dile getirilen Kanal İstanbul projesinde ilk ihaleyi kazanarak köprüyü yapacak olan inşaat firması belli oldu. Aynı zamanda dünyanın en büyük müteahhitler sıralamasında ilk sıralarda yer alan Rönesans İnşaat, Kanal İstanbul köprüsünü yapacak. Kanal İstanbul ilk köprü nereye yapılacak, Kanal İstanbul'un temeli ne zaman atılacak?

EMLAK HABERLERİ 15.06.2021 - 07:28 15.06.2021 - 07:28

Muhalefet ile iktidarın son dönemde en çok karşı karşıya geldiği ve sert tartışmaların yaşandığı Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan Kanal İstanbul projesi için temel atma töreni hazırlıkları tüm hızı ile sürüyor. Muhalefetin iptal etme ve ödeme yapmama çıkışlarına rağmen projede temel atma töreni tarihi belirlendi. 

KANAL İSTANBUL İLK KÖPRÜ NEREYE YAPILACAK, PROJEYİ KİM YAPACAK?

İstanbul Boğazına alternatif olarak planlanan Kanal İstanbul projesinde inşaat başladığında şehirdeki ulaşımın aksamamasını sağlayacak olan köprülerin inşaatı için de ilk adım atıldı. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında gündeme getirilen Kanal İstanbul projesinde temel atma töreni için 27 Haziran 2021 tarihi ilan edilmişti. 

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre “Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Projesi Nakkaş-Başakşehir (Bağlantı Yolları Dahil) Kesimi” ihalesi işi için kazanan firma Rönesans Holding tarafından köprü inşaatı yapılacak. Söz konusu köprü Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 kapsamında, Sazlıdere geçişini sağlayacak. 

Yap İşlet Devret YİİD modeli ile yapılacak olan köprünün ihalesi 8 milyar 393 milyon liralık teklifle en yüksek teklifi veren Rönesans Holding tarafından kazanılmıştı.

KANAL İSTANBUL TEMEL ATMA TÖRENİ NE ZAMAN, İLK KAZMA HANGİ TARİHTE VURULACAK?

Söz konusu köprü inşaatı için temel atma töreni tarihi 27 Haziran 2021 tarihi olarak ilan edilmişti. Muhalefet söz konusu temel atma törenini "sahte" olarak nitelendirirken CHP'li Gürsel Tekin köprü inşaatının Kanal İstanbul projesi için değil Kuzey Marmara Otoyolu projesi için yapıldığını, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarcı tutumu nedeni ile sahte bir temel atma töreni gerçekleştirildiğini iddia etmişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@