Kanal İstanbul Projesi İstanbul Boğazı'nı Kurtarma Projesidir!

İstanbul Boğazında gemi trafiği her geçen gün yoğunlaşırken gemilerden denize dökülen atıklar ne yazık ki boğazı kirletmeye devam ediyor.

Kanal İstanbul Projesi İstanbul Boğazı'nı Kurtarma Projesidir!

İstanbul Boğazında gemi trafiği her geçen gün yoğunlaşırken gemilerden denize dökülen atıklar ne yazık ki boğazı kirletmeye devam ediyor. Bu kirliliğin önlenmesi adına Kanal İstanbul projesi çözüm olarak gösteriliyor.

Boğaz bölgesinden geçen gemilerden yasak olmasına rağmen denize dökülen atıklar eşsiz güzelliğe sahip olan Boğazın kirlenmesie ve deniz yüzeyinde kirlilik oluşmasına neden oluyor.Geçen Gemi Sayısı Katlanarak Artmaya Devam Ediyor!Konu hakkında haber yapan Yeni Akit Gazetesi hem yaşanan kirliliği görüntüledi hem de bölgede yaşayan kişilere mikrofon uzatarak yaşanan kirlilik hakkındaki görüşlerini sordu.Artan gemi sayısından şikayetçi olanlar arasında yer alan Kerem Kaynak Yaz mevsiminde çocukların burada denize girdiğini söyleyen Kerem Kaynak, “Aslında söylenecek bir şey yok. Çünkü bizim içinde bulunduğumuz toplum bilinçli bir toplum. Gerçi bunun için yapılan ileriye dönük projeler var.Boğazdan geçişlerin belli bir süre sonra duracağına inanıyoruz çünkü yeni yapılan projede bu geçişlere muhtemelen izin verilmeyecek. Siz medya kuruluşu olarak daha çok bilginiz vardır. Anca öyle durdurabiliriz. Sarıyer bölgesi olarak burada yazın çocuklar denize giriyorlar, balık ölümleri oluyor. Bu geçen gemilerin atıkları sadece İstanbul değil ülkemizi çok büyük bir şekilde etkiliyor. Bu yüzden biz buradan geçişlerin olması taraftarı değiliz.Bunun da sebeplerini sizler de söylediniz. Balık ölümleri, geçen her gemi illaki bir kimyasal atık bırakıyor veya yasal olmayan bir şekilde bırakıyor. Bu denizimizi, sahillerimizi, plajımızı kirletiyor. Buraya bırakılan atıkların buradan alınması, taşınması, temizlenmesi çok zor. Olduktan sonra önüne geçmenin bir anlamı yok. Bu sahil beş sene mazot içinde kalıyor bir gemi bir şey bıraktıktan sonra” diyerek Kanal İstanbul projesinin bir an önce yapılmasını istedi.Emlak365.com