Kanal İstanbul Projesi Takvimi Açıklandı! İhale Tarihi ve İlk Kazma Ne Zaman Vurulacak, Bitecek?

Kanal İstanbul ne durumda, hangi aşamada soruları ile proje yakından takip ediliyor. Ulaştırma Bakanlığı Kanal İstanbul takvimi yayımlandı. Kanal İstanbul ihale tarihi ne zaman, proje ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek, maliyeti kaç lira olacak? İşte merak edilen soruların yanıtları!

EMLAK HABERLERİ 08.12.2019 - 09:30 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Kanal İstanbul ne durumda, hangi aşamada soruları ile proje yakından takip ediliyor. Ulaştırma Bakanlığı Kanal İstanbul takvimi yayımlandı. Kanal İstanbul ihale tarihi ne zaman, proje ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek, maliyeti kaç lira olacak? İşte merak edilen soruların yanıtları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "en büyük hayalim" diyerek 2011 yılının Nisan ayında tanıttğı Kanal İstanbul projesi için ilk kazma aradan geçen 8 seneye rağmen ne yazık ki halen vurulamadı. Projenin rekor seviyelere varan maliyetinin yanı sıra çevrecilerin ve muhalefetin yüksek tepkisine eklenen ekonomik kriz projenin ihale tarihi için sürecin ertelenmesine neden oldu. Kanal İstanbul Ne Zaman Bitecek?Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı Kanal İstanbul takvimi için beklenen açıklamayı yaptı. Yayımlanan takvime göre proje Cumhuriyet'in 100. yılında yüzde 60 oranında tamamlanacak. Hatırlanacağı üzere proje ilk ortaya atıldığında bu tarihte bitirileceği öngörülüyordu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından ucube bir cinayet olarak nitelendirilen projede amaç "İstanbul Boğazı’nın trafik yükünü azaltacak uluslararası bir su yolu oluşturmak” olarak açıklanırken açıklanan planda kesin bitiş tarihine yer verilmedi. Kanal İstanbul 2019-2023 Stratejik Planı Açıklandı! Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2019-2023 stratejik planı ile Kanal İstanbul projesinde merakla beklenen takvimde açıklanmış oldu. Açıklanan takvime göre Kanal İstanbul maliyeti olarak hesaplanan 75 milyarlık harcamadan 2023 yılına kadar 45 milyar lirası gerçekleştirilecek. 45 milyarlık harcama ile 2023 yılına kadar yüzde 60 oranında tamamlanması planlanan projede riskler ise “İhale sürecinde yapılan itirazlardan kaynaklanan gecikmeler, yatırım maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle özel sektör girişimciliğinin yetersiz kalması” olarak sıralandı. Kanal İstanbul Takvimi! 1. yıl içerisinde hazırlıklar tamamlanacak. 2. yıl içerisinde projenin yüzde 10'u tamamlanacak. 3. yıl içerisinde projenin yüzde 20'lik bölümü tamamlanacak. 4. yıl içerisinde projenin yüzde 30'u tamamlanacak. 5. yıl içerisinde projenin yüzde 60'ı tamamlanacak. Kanal İstanbul İhale Tarihi 2020 Yılında! Açıklanan plana göre bu sene hazırlıklarla geçerken 2020 yılında ihale yapılacak ve yüzde 10'luk bölüm tamamlanacak. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@