Kanal İstanbul Projesinde Bürokrat Krizi Mi Yaşanıyor? Yenişehir İçin Tapu Süreci Tıkandı

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesinde bürokrat krizi yaşandığı iddia edildi. Kanal İstanbul'da son durum ne?

Emlak Haberleri 09.12.2021 - 09:22 09.12.2021 - 09:22 Gülcan Özer

Çılgın proje olarak lanse edilen Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile kamuoyu tarafından yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkında yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Dev projede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kanalın iki yanında kurulacak olan Yenişehir için tapu sürecinin başlatıldığı, ancak bazı bürokratların imza atmadığı için bu süreçte sorunlar yaşandığı iddia ediliyor. 

Hatırlanacağı üzere ilk kez 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir seçim vaadi olarak gündeme gelen Kanal İstanbul projesinde aradan geçen 10 senelik sürenin ardından ilk resmi çalışma yapılmış ve Sazlıdere Köprüsü için temel atma töreni düzenlenmişti. Böylelikle Kanal İstanbul projesine ilk kazma vurulmuştu. 

KANAL İSTANBUL PROJESİNDE SON DURUM NE: KANAL İSTANBUL İHALESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

İktidar ile muhalefeti sık sık karşıya getiren Kanal İstanbul projesinde son olarak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından son derece sert açıklamalar yapılmış, büyükelçiliklere dahi yazı yazılarak projeye destek veren herkesi uyarmıştı. Millet ittifakının bir diğer üyesi olan Meral Akşener ise uluslararası hukuktaki “tiksindirici borç” kavramına atıf yaparak iktidara geldiklerinde bu proje için hiçbir şekilde ödeme yapmayacaklarını söylemişti. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Kasım ayında yapılan açıklama ile Kanal İstanbul imar çalışmalarının başladığı ilan edilmiş, bu çalışmaların 3 ay içerisinde tamamlanacağı duyurulmuştu. Ancak süreçte bazı bürokratların tapu süreci hakkında imza atmaktan imtina ettikleri iddia edilirken süreci tıkayan bürokratların görevden alınacağı da yine iddialar arasında yer aldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@