Kanal İstanbul Projesinde Temelin Atılacağı İlk Nokta Belli Oldu!

Kanal İstanbul Projesi'nde ilk temel atma töreni için geri sayım başladı. Proje kapsamında inşa edilecek ilk köprünün temeli 26 Haziran 2021'de atılacak. İlk temelin atılacağı noktada ise hazırlıklar devam ediliyor. Kanal İstanbul temel atma töreni nerede olacak?

EMLAK HABERLERİ 14.06.2021 - 19:43 14.06.2021 - 19:43 Emlak 365

Türkiye'nin en önemli projelerinden birisi olarak gösterilen ve üzerinde en çok tartışma yapılan proje de olan Kanal İstanbul projesine dair gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı projenin temel atma törenine dair hazırlıkları büyük bir yoğunlukla devam ettiriyor. 

KANAL İSTANBUL'UN TEMEL ATMA TÖRENİ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Daha önce açıklanan proje bilgilerine göre Kanal İstanbul üzerinde kurulacak olan köprülerin ilkinin temeli 26 Haziran 2021 tarihinde düzenlenecek olan tören ile atılacak. Bu konuda açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesinde ilk kazmayı vuruyoruz. Proje kapsamında inşa edilecek olan ilk köprünün temeli 26 Haziran'da atılacak. Temel atma töreninin ardından Sazlıdere geçişinde Başakşehir ve Kayaşehir – Başakşehir arasındaki ulaşımı da sağlayacak olan gergili eğik askılı köprünün imalatına başlayacağız.” dedi. 

İLK KÖPRÜNÜN NİTELİKLERİ AÇIKLANDI

Kanal İstanbul hakkında bilgi vermeye devam eden Bakan Adil Karaismailoğlu, “İnşa edilecek olan ilk göprünün ana açıklığı 440 metre olacak. Sağ ve sol tarafta ise 210 metre sağ açıklıklar yapılacak. Bu yapıların uzunlukları 860 metre olacak. Viyadükler de eklenince köprünün toplam uzunluğu 1.618 metreye ulaşacak. İnşa edilecek olan bu ilk köprünün üzerinden gidiş ve geliş dörder şeritli yollar olacak. Köprünün platform genişliği ise 46 metre olarak tasarlandı.” dedi. 

TEMELİN ATILACAĞI İLK YER BELLİ OLDU

Kanal İstanbul projesi üzerinde kurulacak olan ilk köprünün temelinin atılacağı noktada ise yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Alan temel atmaya uygun hale getirilimeye çalışılırken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gerekli düzenlemeler yapılıyor. Gerçekleştirilen çalışmaların havadan görüntüleri de ortaya çıktı. İlk köprünün inşaatı için temel atılacak yer de böylelikle belli oldu. 

26 Haziran Cumartesi günü çalışma yapılan bu alande temel atma töreni yapılacak. Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı temel atma töreninin ardından ilk köprünün inşası hızlı bir şekilde başlayacal. Kanal İstanbul üzerinde toplam 6 köprünün inşa edilmesi planlanıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@