Kanal İstanbul Projesinin Gerçek Maliyeti Kaç Lira Olacak?

Muhalefetin, iktidarın, çevre örgütlerinin ve tartışma programlarının son dönemdeki bir numaralı gündem maddesi olan Kanal İstanbul projesi bu seferde maliyeti ile tartışma konusu yarattı. Kanal İstanbul'un maliyeti kaç lira?

EMLAK HABERLERİ 15.01.2020 - 20:30 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Muhalefetin, iktidarın, çevre örgütlerinin ve tartışma programlarının son dönemdeki bir numaralı gündem maddesi olan Kanal İstanbul projesi bu seferde maliyeti ile tartışma konusu yarattı. Kanal İstanbul'un maliyeti kaç lira?

Son dönemde televizyon kanallarının bir numaralı tartışma konusu olan Kanal İstanbul projesi hakkında şu anda en çok tartışılan konuların başında projenin maliyeti yer alıyor. KANAL İSTANBUL'UN MALİYETİ KAÇ LİRA??Konu hakkında özel bir yazı kaleme alan Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker projenin maliyeti hakkında açıklanan çelişkili rakamlara dikkat çekti. Toker köşe yazısında ÇED raporunda Kanal İstanbul projesinin maliyetinin 12,7 milyar dolar olarak yer aldığını, Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2018 yılında yapılan sunumda 20 milyar dolar, Ulaştırma Bakanı Turhan tarafından 25 milyar dolar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ise 75 milyar lira olarak açıklandığını belirtti. Açıklanan farklı rakamlara tepki gösteren Turhan “Bu arada not düşelim: 25 milyar dolar (145 milyar TL)  2020 bütçesinde öngörülen açık rakamının 5 milyar TL üzerinde. Özetle, daha yatırım maliyetini hesaplayamadıkları, bilemedikleri bir projenin yılda 1 milyar dolar gelir getireceğini söylüyorlar. Kim nasıl inansın, neden inansın bu rakamlara” diyerek farklı rakamlar açıklanmasına tepki gösterdi. BAKAN TURHAN'IN KANAL İSTANBUL MALİYETİ AÇIKLAMASI Son dönemde sık sık maliyet hesaplaması ile gündeme gelen proje hakkında açıklama yapan Bakan Turhan "Burası uzun vadeli bir projedir. Bu projeler diğer birçok alana etki eder. Kanal İstanbul ülkemizin lojistik bir üs olmasını sağlayacak bir projedir.Projenin 4 yılda maliyetini, 20 yılda ise 60 milyar dolar geri kazandırmasını bekliyoruz. Gemi geçişlerinden 1 milyar dolar, diğer deniz ve turistik amaçlı yapılardan 350 milyon dolar gelir bekliyoruz" diyerek projenin kısa sürede kendi maliyetini fazlası ile karşılayacağını duyurdu. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@