Kanal İstanbul Türkiye'ye Yıllık 6 Milyar Dolar Kazandıracak

Türkiye'nin mega projeleri arasında en dikkat çekenlerin başında yer alan Kanal İstanbul projesi için sona yaklaşıldı.

Emlak Haberleri 20.05.2018 - 11:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Türkiye'nin mega projeleri arasında en dikkat çekenlerin başında yer alan Kanal İstanbul projesi için sona yaklaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kore gezisinde de gündeme gelen ve Koreli inşaat firmalarının yakın markaja aldığı proje tamamlandığı anda Türkiye'ye yıllık 6 milyar dolar kazandıracak. 

Kanal İstanbul Temeli Ne Zaman Başlayacak?

Kanal İstanbul projesi için mutlaka bu senenin sonuna kadar temel atma töreninin yapılması bekleniyor. Ancak projenin geleceği Haziran ayında yapılacak olan seçimlere de bağlı.

Çünkü AK Parti dışında kalan tüm partiler projenin çevre katliamı anlamına geldiğini söyleyerek projeye karşı çıkıyor. Seçim sonrası iktidara gelen partinin projeye devam etme kararı vermesi durumunda mutlaka projenin 2018 yılı sonuna kadar temel atma töreni yapılması bekleniyor.

Yıllık 6 Milyar Dolar Getiri Sağlayacak

Projenin tamamlanarak hayata geçirilmesi durumunda Türkiye'nin yıllık 6 milyar dolar kazanç elde etmesi bekleniyor. Türk ekonomisine büyük kazanç sağlayacak olan projenin tamamlanması bu nedenle büyük önem taşıyor.

Kanal İstanbul Projesi Nedir?

İstanbul Boğazında yaşanan gemi trafiğini azaltmak amacı ile geliştirilen Kanal İstanbul projesi açılacak olan yapay bir kanal ile buradan alternatif bir su yolu oluşturulmasını amaçlamaktadır. 45 kilometrelik uzunluğa sahip olacak yeni kanal Avcılardan başlayacak ve Durusu hattına kadar devam edecek.

Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Gelişmelerden Haberdar Olun

@