Kandilli Rasathanesi: Milli Eğitim Bakanlığı Müfredata Deprem Dersi Eklemeli

Kandilli Rasathanesi depreme karşı bilinçlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Türkiye'nin her şehrinde her an deprem olacakmış gibi hazırlık yapılması gerektiği belirtilirken 4. sınıf öğrencilerine deprem dersi verilmesi istendi.

GÜNDEM 21.08.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Kandilli Rasathanesi depreme karşı bilinçlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Türkiye'nin her şehrinde her an deprem olacakmış gibi hazırlık yapılması gerektiği belirtilirken 4. sınıf öğrencilerine deprem dersi verilmesi istendi.

Türkiye art arda yaşanan depremler ile bir kere daha deprem gerçeği ile karşı karşıya kalırken Kandilli Rasathanesi konu hakkında yeni bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan açıklama ile çocuklara deprem eğitimi verilmesi talebi tekrarlanırken bu eğitimin bilinçli nesiller yetiştirilmesi için büyük öneme sahip olduğu belirtildi. Deprem Dersi 4. Sınfı İle Başlamalı Konu hakkında açıklama yapan Bölgesel Deprem Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat deprem bilincinin çok önemli olduğunu söyleyerek özellikle de çocuklara bu bilincin aşılanması gerektiğini vurguladı.Kalafat açıklamasında “Öncelikle hedef kitlemiz çocuklar. 4. Sınıf ve üzerindeki çocuklara deprem bilincini daha çok yaygınlaştırmak istiyoruz. Çünkü geleceğin mühendisleri, mimarları onlar olacaklar. Dolayısıyla oradan başlamamız gerektiğini düşünüyoruz.Bunun için biz aslında Rasathane olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Yılda 200 tane okuldan 8 bin öğrencimiz buraya geliyor. Ama sizin de dediğiniz gibi Milli Eğitim Bakanlığınca da bir müfredat olarak ciddi bir şekilde ele alınmasında da fayda olacaktır.”Kandilli Rasathanesi Uyardı "Eşyalarınızı Mutlaka Sabitleyin, Sabitlenmeyen Eşyalar Binlerce Kişinin Ölümüne Neden Oldu"Konu hakkında açıklama yapan eğitmen Melek Yılmaz ise “Afet öncesi hazırlık, neler yapılabilir, afet sorasındaki davranışlarımız ve afet sonrasındaki farkındalık eğitimlerimiz…Aynı zamanda YOTA (Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması) eğitmeniyim. Çünkü binanız yıkılmayabilir ama sabitlemediğimiz eşyalar sizi yaralayabilir. Ölüme de götürebilir. Önemli olan farkındalık yaratmak. Öncesinde, sırasında ve sonrasında yapacaklarımızı öğrenmek" diyerek eşyaların sabitlenmesinin büyük önemi olduğunu söyledi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@