Kanser Hastalarına Maaş Müjdesi! Kanun Teklifi Kabul Edilirse Devlet Aylık Düzenli Para Yardımı Yapacak

Kanser hastası olan ya da bakmakla yükümlüğü olduğu kanser hastası olan kişilere devlet desteği ile aylık düzenli ödeme yapılması adına kanun teklifi meclise sunuldu.

Kanser Hastalarına Maaş Müjdesi! Kanun Teklifi Kabul Edilirse Devlet Aylık Düzenli Para Yardımı Yapacak

Ne yazık ki erken tanı yöntemlerinin gelişmesine rağmen kanser hastalığı nedeni ile hayatını kaybeden kişilerin sayıları artmaya devam ederken süreçte kanser hastalığı ile mücadele eden kişilere uzun süredir tartışılan maaş desteği hakkında ilk adım atıldı. İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan tarafından hazırlanan Kanser Tedavisi Gören Hastalar ile Evde Bakım Hizmeti Verenlere Destek Sağlanması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu.

Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda kanser hastalığı ile mücadele eden kişilere ya da bakmakla yükümlü olduğu kanser hastası olan kişilere devlet tarafından evde bakım maaşı benzeri düzenli aylık devlet desteği maaşı ödemesi yapılacak. Kanun teklifi ilk olarak komisyonun gündemine girecek. TBMM komisyonunda kabul görmesi halinde meclis gündemine gelecek ve milletvekilleri tarafından oylanacak.

KANSER HASTALARINA MAAŞ ÖDENİYOR MU, DEVLET PARA YARDIMI YAPIYOR MU?

Devlet şu anda kanser hastaları için sadece sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına olanak sağlıyor. Söz konusu kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda ise kanser hastalığı ile mücadele eden kanser hastalarına ve bu kişilere bakmakla yükümlü olan kişilere maaş ödemesi yapılacak.

Söz konusu kanun teklifinin gerekçesi olarak "Teklif ile, sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayan zorunlu öğrenim çağındaki öğrencilere evde veya hastanede eğitim verilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, bakıma ihtiyacı olan engellilere sağlanacak haklardan kanser tedavisi gören hastaların da yararlandırılması, bakmakla yükümlü oldukları kişilere evde bakım hizmeti verenlerin sigortalı sayılmaları ve bu kişilerin devlet desteklerinden faydalandırılması öngörülmektedir" ifadelerine yer verilirken hem kanser hastaları hem de aileleri için umut ışığı doğdu.

kanser hastalarına maaş bağlanması kanun teklifi

KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLİRKE KANSER HASTALARINA PARA YARDIMI 2021 YILINDA BAŞLAR MI?

Kanun teklifi şu anda komisyonda bulunuyor. Söz konusu teklif ilk olarak komisyonda görüşülecek ve ardından meclis gündemine alınacak. Burada vekillerin onaylaması durumunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da imzalamasının ardından kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu adımların tamamlanması durumunda tıpkı evde bakım maaşı ödemelerinde olduğu gibi ihtiyaç sahibi olan kanser hastalarına devlet düzenli olarak belirlenen tarihlerde maaş ödemesi adı altında aylık para yatıracak.

SONRAKİ HABER