Kanun Değişikliği Yapıldı, Emlak Bankası Ne Zaman Açılacak?

Düşük faizle konut kredisi çekmek ve ev sahibi olmak isteyen kişilerin büyük umutla bekledikleri Emlak Bankası hakkında yeni kanun değişikliği yapıldı.

Emlak Haberleri 18.01.2019 - 09:53 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Düşük faizle konut kredisi çekmek ve ev sahibi olmak isteyen kişilerin büyük umutla bekledikleri Emlak Bankası hakkında yeni kanun değişikliği yapıldı.

Devletin konut kredisi faiz oranları nedeni ile devreye sokmaya hazırlandığı Emlak Bankası hakkında yeni kanun değişikliği 71 maddelik torba yasa Resmi Gazete'de yayımlandı. 7161 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 18 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak bugün itibari ile resmen yürürlüğe girmiş oldu. Emlak Bankası Katılım Bankası İçin Gerekli Kanun Değişikliği Yapıldı Resmi Gazete'de yayımlanan kanun değişikliği ile beraber ilk adımlar atılmış oldu. Kanunun 27. maddesi "15/11/2000 tarihli ve 4603 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanunan aşağıdaki ek madde eklenmiştir. "EK MADDE 2- Bu Kanunda ve diğer mevzuatta Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine ve Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine yapılan atıflar, Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketine yapılmış sayılır." şeklinde değiştirildi. 

Emlak Bankası Ne Zaman Açılacak?Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında "Emlak Bankası kısa zaman içerisinde yeniden halkımızın hizmetinde olacak. Şehit ve gazi ailelerine öncelikli olarak konut veriyor ve faizsiz konut kredisi kullandırıyoruz. Tarım alanlarını kullanan çiftçilerimize kiralama işlemlerini tamamlamak üzereyiz.Yaklaşık 180 bin çiftçimizin kiralama işlemlerini yürütüyoruz. Şu anda 10 bini aşkın kurumda kurlumu tamamlanan 'Sıfır Atık Projesini' tüm kurumlara yaygınlaştırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Ankara ve İstanbul sanayi alanlarında imar planlarını hazırlıyoruz.Şehirlerimizin geleceğini doğrudan ilgilendiren 39 planı uygulamak için ara vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz" diyerek Emlak Bankası'nın kısa sürede açılacağı müjdesini paylaştı. Daha öncede Bakan Albayrak kısa süre öncesinde Emlak Bankası'nı ilk komisyonda geçireceklerini dile getirmişti. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@