Kanun Teklifi Meclise Sunuldu! Emekliye Bayram İkramiyesine TÜFE Ayarı ile 2 Bin TL İkramiye Müjdesi Gelir Mi?

Emeklilere bayram ikramiyesi için kanun teklifi meclise sunuldu. Yükselen enflasyon rakamları nedeni ile emekliye bayram ikramiyesine TÜFE ayarı ile 2 bin TL ödenmesi talebi geldi...

Finans 10.10.2021 - 16:02 10.10.2021 - 16:02 Gülcan Özer

AK Parti tarafından yapılan yasal düzenleme sonrasında emeklilere biri Ramazan Bayramı, bir diğeri ise Kurban Bayramı öncesinde olmak üzere yılda 2 kere bayram ikramiyesi ödemesi yapılmaya başlanmıştı. İlk olarak 2018 senesinde ödenmeye başlanan bayram ikramiyesine zam yapılmamıştı. 

Son dönemde artan enflasyon rakamları nedeni ile emekliye ödenenen 1.100 liralık bayram ikramiyesi adeta erirken 2022 senesinde ödenecek olan rakamın yükseltilmesi için meclise kanun teklifi sunuldu. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök tarafından verilen kanun teklifi ile emekliler için bir umut ışığı doğmuş oldu. 

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAM TEKLİFİ MECLİSTE! 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök tarafından meclise sunulan kanun teklifi kapsamında emekliye bayram ikramiyesi olarak ödenen bin liralık tutarın attırılması talep edildi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında söz konusu bayram ikramiyesi tutarının 1.100 TL olarak hesaplara yatırıldığı ancak bu tutarın enflasyon nedeni ile artık değerini kaybettiğinin altı çizildi. 

Meclise sunulan kanun teklifinde 506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesine göre kurularak faaliyet gösteren sandıklardan emekli olan vatandaşların da yararlanması sağlanacak. 

emekli-ikramiyesi-kanun-teklifi

emekli-ikramiyesi-kanun-teklifi-1

Yine buna ek olarak 2021 senesinde yapılan düzenleme ile bin liradan 1.100 TL'ye yükseltilen emekliye bayram ikramiyesi tutarına yeni zam yapılarak bu rakamın da 2 bin TL olarak revize edilmesi istendi. Kanun teklifi bu şekilde kabul edilirse her sene bayram ikramiyesi ödemesi öncesi TÜFE üzerinden yapılan güncelleme ile emekliye bayram ikramiyesi zammı otomatik olarak uygulanarak hesaplara zamlı olarak yatırılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@