Kapalı Maraş Bölgesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Yeni Açıklama Yaptı!

Kuzey Kıbrıs bölgesinde yer alan Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak anılan Maraş Bölgesi hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yeni açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 20.09.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Kuzey Kıbrıs bölgesinde yer alan Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak anılan Maraş Bölgesi hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yeni açıklamalarda bulundu. Maraş Bölgesi açılacak mı, son durum ne?

Yaşanan sorunlar nedeni ile kapatılan Maraş Bölgesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni adımlar atmaya devam ediyor. Bölgenin yeniden açılarak eski günlerine kavuşturulması amaçlanırken konu hakkında bugün yeni açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapıldı. Maraş Bölgesi Kesinlikle Açılacak!Fuat Oktay adada Türklere yönelik haksızlıklar yapıldığını belirterek vakıf arazilerine de değinerek "Bu vakıf arazileri, 1950'li yıllarda İngiliz sömürge yönetimi tarafından hukuka aykırı şekilde şahıslara devredilmiştir ve arşivlerde bu hukuksuzluğun belgeleri mevcuttur.Maraş'ta bulunan tarihimizin bir parçası ve atalarımızın mirası olan vakıfları ve vakıf mallarına ilişkin hukuki çerçeveyi görmezden gelemeyiz. Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır. Kapalı Maraş'ta bulunan vakıf mallarının hukuki statüsüne ilişkin yarınki panel oturumunun çıktılarını özellikle takip edeceğiz.Herkes müsterih olsun; çözümsüzlüğü dayatanlara karşı, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğe sonsuza dek mahkum edilmesine izin vermeyiz. Kıbrıs Rum tarafının AB üyesi kabul edildiği bir ortamda eşit hak sahibi Kıbrıs Türkü'nün maruz kaldığı haksız uygulamaların siyasi, hukuki ya da insani bir açıklaması olmadığı gibi uygulanan ambargolar Avrupa Birliği'nin kurucu değerleriyle de bağdaşmamaktadır" dedi. Kuzey Kıbrıs KKTC Maraş Bölgesi Neden Kapatıldı?Akdeniz bölgesinin Las Vegas'ı olarak bilinen Kıbrıs Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Bölge 1974 yılında İkinci Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen Gazimağusa alınan karar kapsamında Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran "Yeşil Hat" tampon bölgesinde yer alıyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@