Kapalıçarşı Esnafı Dükkan Satışı Yapmaya Başladı, İranlılar Almak İçin Sıraya Girdi!

Türkiye'de kuyumculuk sektörünün kalbinin attığı merkez olarak kabul edilen Tarihi Kapalıçarşı esnafı pandemi nedeni ile zor günler geçirirken dükkan satışları hız kazandı. Son derece değerli olan dükkanlar için İranlıların daha yüksek fiyat vererek alım yapmaya başladığı iddia edildi.

Kapalıçarşı Esnafı Dükkan Satışı Yapmaya Başladı, İranlılar Almak İçin Sıraya Girdi!

Kapalıçarşı esnafı pandemiden olumsuz etkilenirken düşen ciroların ardından pek çok işyeri boşaltılırken işyeri sahipleri de dükkan satışı yapmaya başladı. Konu hakkında açıklama yapan Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat esnafın kira, fatura ve aidat gibi giderler nedeni ile büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

İRANLILAR DAHA YÜKSEK FİYATLAR VEREREK DÜKKAN ALMAYA BAŞLADI!

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında İstanbul Kapalıçarşı'nın dünyaya açılan son derece büyük bir kapı olduğunu belirterek tarihi çarşı içerisinde 3 bin 600 işyeri bulunduğunu dile getirdi.

İstanbul Kapalıçarşı da çalışan kişi sayısını 25-30 bin olarak açıklayan Fırat Döviz ve altın borsası dahil, çeşitli meslek erbabı bu çatı altındadır. Çarşıda söz, senet olarak kabul edilirdi. Ancak artık güven ortamı kalmadı. Güven ortamı değişirken dükkânlar da el değiştiriyor. Yaşlanan esnaf kira gibi sorunlarla uğraşmak istemiyor. Dükkânları değerinin üzerinde fiyat vererek İranlılar alıyor" dedi.

Çarşıda ciroların büyük bir hızla düştüğünü belirten Tarihi Yarımada Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Yusuf Yetişgin ise sermaye sıkıntısı yaşayan kuyumcuların dükkanlarını kapattığını bu dükkanların yerine ise kuruyemişçilerin açıldığını belirterek eskiden tarihi çarşılarda kirallık dükkan bulmanın son derece zor olduğunu şimdi ise pek çok dükkanın kiralık olduğunu söyledi. Bölgede dükkanı olan işletmeciler de günlük cirolarda yaşanan kayıp nedeni ile ayı kurtarmakta bile zorlandıklarını söylerken bölgede son olarak emlak vergisi krizi yaşanmış, belediyenin yolladığı icra uyarısını içeren tebligatlar büyük tepki çekmişti.

İSTANBUL KAPALIÇARŞI'DA KAÇ DÜKKAN VAR?

Tarihi Kapalıçarşı'da bulunan dükkan sayısı 3 bin 600 olarak açıklandı.