Kapalıçarşı Esnafı ve Stratejistlerden Çılgın Altın Tahmini: Bıçak Sırtı Gidecek Fiyatlar Çakılacak Mı, Uçacak Mı?

Merkez Bankası faiz indirdi, altın fiyatları çıldırdı, Kapalıçarşı esnafından dikkat çeken altın fiyatı tahmini beklentisi açıklaması geldi. Altın fiyatları ne olur, yükseliş sürecek mi, düşer mi?

Finans 19.12.2021 - 13:28 19.12.2021 - 13:29 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından son PPK toplantısı ile yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi piyasalarda büyük bir deprem yaşanmasına neden oldu. Haftanın son işlem günü olan Cuma günü dolar kuru rekor seviyelere ulaşarak 17 TL seviyesini aşarken gram altının fiyatı ise 1.000 TL sınırına dayanmıştı. 

Uluslararası piyasada ons altında sınırlı bir yükseliş yaşanmasına rağmen iç piyasada dolar kurunda ki büyük rekordan destek alan gram altın ve çeyrek altının fiyatı tarihi rekorlarını peş peşe kırmıştı. Yaşanan yükselişi değerlendiren Kapalıçarşı esnafı Reşat Yılmaz hem yaşananları değerlendirdi, hem de 2022 altın fiyatları tahmini beklentisi öngörülerini açıkladı. 

KAPALI ÇARŞI ESNAFININ ALTIN VE DOLAR TAHMİNİ! ALTININ FİYATI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Kapalıçarşı Esnafı Reşat Yılmaz yapmış olduğu değerlendirmesinde piyasada güven sıkıntısı yaşandığını belirterek "Dediğim gibi gerçekten sıkıntı çok büyük. Doların hızı yükselişi gerçekten her şeyi çok etkiliyor. Örneğin; şu an çeyrek altını bin 500 lira seviyelerinde. Geçen sene yılbaşına girerken çeyrek altını 600 lira seviyelerinde işlem görüyordu. Hareket de çok sert şekilde devam edecek gibi bir beklenti var "diyerek altın fiyatlarında yükseliş beklediğini söyledi.

kapalıçarşı esnafından dolar yorumu

2022 ALTIN FİYATLARI NE OLUR, OLACAK?

Avustralya Yatırım Bankası olan ANZ Yatırım Bankası 2022 altın fiyatı tahmini ile çok konuşulmuştu. ANZ yatırım bankası ons altının fiyatı için 1600 dolar tahminin açıklarken Stratejist Yeliz Karabulut ise altın fiyatlarının gelecek yıl bıçak sırtı gitmesini beklediğini söyledi. 

Karabulut yapmış olduğu değerlendirmesinde “Fed enflasyonda kalıcılık konusunda tedirginliği artar faizleri nasıl pandemi başladığında aniden indirdiyse aynı şekilde arttırırsa, ben bu konunun oldukça makul bir senaryo olduğunu düşünüyorum" diyerek bunun da altın fiyatlarında çöküşe neden olacağı iddiasında bulundu. 

altın fiyatlarında son durum 19 aralık-1

ONS ALTININ FİYATI 1800 DOLARI GÖREMEDİ, ALTINDA BÜYÜK ÇÖKÜŞ ALARMI VERİLDİ! 

Ons altının fiyatı için 1800 dolar psikolojik sınır olarak kabul edilirken konu hakkında değerlendirme yapan Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani altın fiyatlarında büyük çöküş yaşanacağı uyarısında bulundu. Karnani yapmış olduğu değerlendirmesinde Cuma günü altının 1800 dolar seviyesinin üzerine çıkamaması nedeni ile satın alma stratejistlerinin tercih değişikliğine gideceğiini iddia etti. 

altın tahmini 2022 ne olur

Karnani altın traderlarının diğer yatırım araçlarına yönelmesi ile beraber hızlı satış dalgası patlaması yaşanacağını, bunun da altın fiyatlarında sert bir düşüş ve çöküş yaşanmasına neden olacağını savundu. Piyasa analisti Tunç Şatıroğlu ise yapmış olduğu yorumda herkese harcamalarını olabildiğince kısma tavsiyesinde bulunurken paralarının bir bölümü ile ise gram altın ya da gümüş almaları konusunda tavsiyede bulundu. 

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde ismi geçen kişiler tarafından yapılan yorumlardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz, yatırım tavsiyesi sadece yetkili kurumlar tarafından verilebilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@