Kapalıçarşı Esnaflarından Nisan Ayı Gram Altın Tahmini! Altının Geleceği O Karara Bağlı!

Altın fiyatlarındaki dalgalı süreç devam ederken bir tahmin de Kapalıçarşı esnaflarından geldi. Altının kaderini Mayıs ayında açıklanacak karara bağlayan esnaflardan çarpıcı altın yorumu.

Finans 04.04.2022 - 17:48 04.04.2022 - 17:48 Büşra Uluşen

Yüksek enflasyonun ardından gelen Rusya-Ukrayna savaşı altın fiyatlarını zirveye çıkararak 1000 TL bandına yaklaştırdı. İki ülke arasındaki görüşmelere göre bir düşüp bir yükselen altın fiyatlarında artık 900 TL bandı korunmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta Rus ve Ukraynalı heyetin görüşmeleri sonrasında Kiev operasyonunun durdurulacağı açıklanmış ve bu açıklamanın hemen ardından gram altın 900 TL'nin altına gerilemişti. Düğün sezonu öncesi birçok kişi altın fiyatlarının düşmesine sevinirken ertesi sabaha uyandıklarında düşüşten eser kalmadı. Gram altın yine hızla yükselişe geçerek bugün itibariyle 911 liradan işlem görüyor. Piyasalardaki karışıklık devam ederken altın fiyatlarına ilişkin beklenen yorum Kapalı Çarşı esnaflarından geldi. 

NİSAN AYINDAN SONRA ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Kapalıçarşı esnafları, altını etkileyen gelişmelerin Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş olduğunun altını çizerken toplantılar sonucunda altın fiyatlarının birden düştüğünü, ertesi gün Rusya'nın tekrar bombalamaya başlaması sonrasında tekrar yükselişe geçtiğini söylüyor. İkinci gerekçe olarak ise Fed'in faiz artırımına gidip gitmeyeceği konusu oluyor. Nisan ayında Fed toplantısı olmadığı ve bu sebeple 0.25 baz puanda bir artış yapılamayacağı için Mayıs ayında 0.50 oranında bir faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Bunun öncesinde yapılacak açıklamaların altında dalgalı bir seyir oluşturacağı öngörülüyor.

altın-13

Rusya'nın ruble ile petrol satışına başlaması ve petrol fiyatlarının tırmanışa geçmesinin enflasyonu arttırdığını, bu enflasyonun da altın fiyatlarını tetiklediğini aktaran esnaflar, altın fiyatlarının bir süre daha dalgalanmaya devam edeceğini söylüyor. 

Enflasyondaki yükseliş, elinde Türk lirası bulunan vatandaşları dolar ve altın almaya itiyor diyen Kapalıçarşı esnafı, bu konuda satışların çok sınırlı olduğunu belirtiyor. Nisan ayının Ramazan ayı olması nedeniyle altın fiyatlarının sakin geçeceği öngörülüyor. 

Altın, doların güçlenmesiyle geriliyor ve zayıflarsa yükseliyor diyen esnaf, altın fiyatlamasının Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizlerinin de bunda etkili olduğunu söylüyor. 

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ KALICI MI?

Rusya-Ukrayna müzakereleri sonrası dolarda yaşanan düşüşüsün kalıcı olmadığının altını çizerken bunda FED'in etkisi olacağını ve ilerleyen süreçte 0.25 faiz artırımına gidilmesi durumunda doların gücünü koruyabileceği belirtiliyor. Doların güçlü olmasının ABD ekonomisine faydalı olmadığını ve bunun ABD için olumlu bir durum olmadığını söyleyen Kapalıçarşı esnafı, ilerleyen süreçte doların daha da güçleneceğini beklemediğini ve yükselişlerin de düşüşlerin de sınırlı olacağını öngördüğünü söyledi. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@