Kaparo Dolandırıcıları Yine Türedi! Gayrimenkul Fiyatı Yüksek Bölgelerdeki Ucuz İlanlara Dikkat

Bir dönem vatandaşların başına bela olan kaparo dolandırıcıları son dönemlerde yeniden ortaya çıktılar. Ucuz ev ilanları yayımlayan dolandırıcılar kaparoyu aldıktan sonra ortadan kayboluyorlar.

Emlak Haberleri 15.02.2022 - 10:29 15.02.2022 - 10:31 Mustafa Karagöz

Pandemi sürecinde okulların açıldığı ve yasakların kalktığı dönem artan konut talebi sürecinde ortaya çıkan kaparo dolandırıcıları olmayan evleri satışa veya kiraya çıkaran ilanlar ile vatandaşları dolandırmışlardır. Son günlerde vatandaşlardan gelen şikayetlerle ile kaparo dolandırıcılarının  yeniden ortaya çıktığını gösteriyor. Sektör içinden isimler ise vatandaşların dikkatli olmasını istiyor. 

KAPARO DOLANDIRICILARI YENİDEN ORTAYA ÇIKTI VATANDAŞLARA UYARI GELDİ

Milas Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Kırkık kendi bölgelerinde yaşanan bazı olaylara değinerek vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Kırkık yapmış olduğu açıklamasında son günlerde kendilerine bazı ihbarlar ulaştığını ifade ederek kaparo dolandırıcılığının tespit edildiğini söyledi. Dolandırıcılar geçmiş dönemde uyguladıkları yöntem ile vatandaşları kandırmaya çalışıyorlar.

Normal değeri yüksek olan konut veya diğer gayrimenkuller için daha ucuz ve acil ifadeleriyle ilan yayımlayan dolandırıcılar, vatandaşlardan kaparo alıyorlar. Daha sonra ise ortadan kayboluyorlar.

Vatandaşların bu durumda neler yapması gerektiğine ilişkin yapılması gerekenleri anlatan Milas Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Kırkık, ". Özellikle internet sitelerindeki sahibinden ilanlara dikkat edilmesini önemle rica ediyorum. Yani kapora vermeden önce tapunun sorgulanması gerekiyor. İlan verenin emlakçı olması halinde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi'nin olup olmadığını sorgulamalarını satışa ya da kiraya bahse konu gayrimenkul için satış ya da kiralama yetkisi olup olmadığının mutlaka sorgulanması gerekmektedir." önerisinde bulundu. Kaparo tutarı olarak yüksek ücretler ödeyenler olduğunu da ifade eden Kırkık, ne koparırsa 50 bin 100 bin ondan sonra kayıplara karışıyorlar, dedi.

Kırkık konuşmasında vatandaşların dolandırılmaması için ayrıca yetki belgesini almış sorumlu emlak danışmanları ile çalışılması önerisinde de bulundu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@