Kapatılan Atatürk Havalimanı Airport Hotel Olacak!

Kapatılan Atatürk Havalimanı akıbeti merak konusu olmaya devam ederken kargo uçuşları için kullanılmaya devam eden havalimanına airpot hotel inşa edileceği açıklandı.

EMLAK HABERLERİ 05.08.2019 - 08:02 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kapatılan Atatürk Havalimanı akıbeti merak konusu olmaya devam ederken kargo uçuşları için kullanılmaya devam eden havalimanına airpot hotel inşa edileceği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'a yapmış olduğu seyahetlerinde halen kullanılmaya devam edilen Atatürk Havalimanı'na hükümet tarafından Airport Hotel yapılacağı öğrenildi. 



İstanbul Havalimanı Ne Zaman Tamamlanacak?



Konu hakkında meclise CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun tarafından verilen soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan genel havacılık ve kargo uçuşları için Atatürk Havalimanı'nın kullanılmaya devam edileceğini duyurdu. 



Havalimanının 4 faz halinde inşa edileceğini belirten Turhan kesin tarih vermedi. İşte o çok tartışılacak açıklamalar;



“İstanbul Havalimanı’nın geleceği yönelik fazları ile gelişim aşamaları dikkate alınarak yapılan planlamalar kapsamında, RES’lerin bölgeden kaldırılması yönünde çalışmaların devam ettiği bilinmektedir”



“İki havalimanının pistlerinin aynı aks üzerinde olması nedeniyle hava trafik usulleri gereğince aynı anda iniş kalkış yapılabilmesine olanak sağlamamaktadır.”



“Bu çerçevede; havacılık faaliyetleri (genel havacılık ve kargo uçuş operasyonları) ile havacılık dışı faliyetlerin (Airport Hotel, konferans salonu, havacılık fuar alanı) icra edebileceği öngörülmekte olup, bu hususlarda başlatılan çalışmalar sürdürülmektedir"



“İstanbul Havalimanı ihale eki sözleşme, proje ve şartnamelerinde pistlerde ısınma sistemi öngörülmemiş olup yapımı tamamlanan ve hizmete açılan pistlerde de pist ısıtma sistemi yer almamaktadır. Ancak İstanbul Havalimanı projesinin büyüklüğü ve vizyonu doğrultusunda kapsamlı bir karla mücadele ekip ve ekipmanları oluşturulmuş olup, kış şartlarında uçuş trafiği ve güvenliğini etkileyecek herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için gerekli tüm tedbirler alınmıştır”



“Tüm fazların tamamlanması sürecinde havaalanında inşaat işlerinin devam etmesinin kaçınılmaz olduğu değerlendirilmektedir”



 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@