Kapıcı Tazminatı Hesaplama: Kira Bedeli Hesaplamaya Dahil Edilir Mi?

Site ve apartman görevlisi kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken kira bedeli merak konusu olmaktadır. Peki, kira bedeli tazminatı dahil mi?

Kapıcı Tazminatı Hesaplama: Kira Bedeli Hesaplamaya Dahil Edilir Mi?

Site ve apartmanlarda yaşayan kişiler kapıcı tazminatı hesaplaması için izlenecek yöntemler hakkında araştırma yaparken konu hakkında yeni açıklama Sözcü Gazetesi yazarı Sezgin Özcan tarafından yapıldı.

KİRA BEDELİ KIDEM TAZMİNATINA DAHİL EDİLİR Mİ?

Bazı site ve apartmanlarda görevliler için özel daire tahsisi yapılabilmektedir. Kapıcı dairesi olarak bilinen bu dairelerde bazen kiralama yöntemi ile tahsis yapılırken bu durumda kıdem tazminatı hesaplaması gündeme gelmektedir. Sitelerde oturan bina görevlisi için kira bedeli her ay yönetim tarafından ödenmekte olup bu gibi durumlarda ödenen bu tutarın kıdem tazminatı hesaplaması rakamlarına dahil edilip edilmeyeceği merak konusu olmaktadır.

APARTMAN GÖREVLİSİ / KAPICI KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Kıdem tazminatı hesaplaması için kişinin son brüt ücreti temel alınır. Kıdem tazminatına esas olan ücret hesaplanırken esas ücrete ek olarak tazminatı hesaplanacak olan işçiye ödenen tüm para ve para ile ölçülebilen süreklilik teşkil eden yan ücretler de bu hesaplamaya dahil edilir. Bu yönteme giydirilmiş ücret hesaplaması adı verilir.

Bu kapsamda site görevlisine tahsis edilen ev ona sürekli olarak sağlanan bir yan hak olup prim matrahına dahil edilip edilmediğine bakılmaksızın kira bedeli tazminat hesaplaması rakamlarına dahil edilir. Kapıcı tazminatını taşınmazda kiracı dahi otursa ev sahibi tarafından ödenir. Ev sahibinin ödemediği durumlarda ise kiracı kirası tutarında bu ödemeden sorumlu tutulabilir.

SONRAKİ HABER