Kapıcı Tazminatını Ev Sahibi Mİ, Kiracı Mı Öder?

Ev sahipleri ile kiracıların sıklıkla anlaşmazlık yaşadıkları konulardan biri de kapıcı için yapılan ödemelerdir. Kapıcı maaşı ve kapıcı tazminatı bu konular arasında en çok konuşulanlardan ikisi olarak öne çıkmaktadır.

Emlak Terimleri 12.06.2021 - 23:30 12.06.2021 - 23:30 Serhat Karaman

Kapıcı maaşı kadar kapıcı tazminatı konusunda da ev sahipleri ile kiracılar arasında ödemenin kimin tarafından yapılması gerektiği konusunda anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Bilindiği üzere kapıcılık hizmeti veren apartman görevlilerinin aynı zamanda diğer çalışanların olduğu gibi kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır. 

Bu nedenle pek çok bina kapıcının işten çıkarılması ya da emekli olması durumunda toplu para ödemesi yapmak yerine bu tutarı her ay düzenli olarak bina sakinlerinden aidat içerisinde toplamayı tercih etmektedir. Aidat içerisinde toplanması nedeni ile kiracılar ile ev sahipleri arasında "kapıcı tazminatını kim öder?" konusunda anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. 

KAPICI TAZMİNATINI KİM ÖDER, EV SAHİBİ Mİ, KİRACI MI SORUMLU?

Kapıcı tazminatı konusunda kimin sorumlu olduğunu Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. ve 18. maddeleri kapsamında belirlenmekte olup bu kanun maddelerine göre sorumluluk kat malikine yani ev sahibine aittir. Ancak ev sahibinin sorumlu olmasına rağmen ödeme yapmaması durumunda sorumluluk kiracıya geçer. 

Fakat burada kiracıya bir kolaylık sunulmuş, kiracının sorumluluğu ödediği kira miktarı ile sınırlandırılmıştır. Yine kiracı tarafından kapıcı için yapılan kıdem tazminatı miktarını kiradan düşme hakkı tanınmaktadır. Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi maddeleri içerisinde böyle bir madde bulunuyorsa bu durumda kira sözleşmesi geçerli kabul edilir. 

Yani ev sahibi kira sözleşmesine kıdem tazminatı yükümlülüğünün kiracıya ait olduğunu belirten bir madde eklemişse ve kiracıda bu maddeyi kabul ederek kira sözleşmesini imzaladıysa bu durumda kapıcının kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü kiracıya geçmiş kabul edilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@