Kapıcı Tazminatını Kim Öder? Yeni Ev Sahibi Mi, Eski Ev Sahibi Mi?

Apartmanlarda veya sitelerde kapıcıların tazminatlarını yeni ev sahipleri mi yoksa eski ev sahipleri mi öder? Yeni ev satın alanlar kapıcı tazminatından sorumlu mudur?

Emlak Haberleri 01.08.2021 - 23:30 01.08.2021 - 23:30 Engin Uzunoğlu

Emlak sektöründe sık sık karşıklaşılan sorulardan birisi de apartmanlarda veya sitelerde kapıcıların veya site görevlilerinin tazminatlarının kimler tarafından ödeneceğidir. Genellikle uzun yıllar çalışan bu görevliler emekli olmayı düşündüklerinde bir tazminat ödemesi gündeme gelmektedir. 

Bir apartmanda kapıcıya emeklilik veya işten çıkarma gibi bir durumda herhangi bir tazminatr ödemesi yapılması gerektiğinde bu ödemelerin kim tarafından yapılacağı tartışma konusu olmaktadır. 

Çok yıllık bir apartmandan veya siteden yeni bir daire alan vatandaşlar apartman görevlisine bir tazminat ödemesi yapılması durumunda kendilerinden talep edilen ödeme tutarını kabul etmemektedirler. 

KAPICI TAZMİNATINI ESKİ EV SAHİBİ Mİ ÖDER?

Kanuna göre işçinin tazminatları en son işveren tyarafından ödenir. Apartmanlarda veya sitelerde çalışan görevlilerin işverenleri de kat malikleridir. Dolayısıyla bu kişilerin herhangi bir tazminat ödemesi de kat malikleri tarafından yapılır.

Örnek verilecek olursa 20 yıllık kapıcısı olan bir apartmanda bundan 1 yıl önce bir daire satın alınmış olsun. Kapıcıya bir tazminat ödemesi yapılacaksa yeni ev sahibi ödemenin tamamından sorumludur. Eski ev sahibine herhangi bir şekilde ödeme sorumluluğu yüklenememektedir. Yeni ev sahibi 1 yıllık tazminat bedelini değil 20 yıllık tazminat bedelini ödemek zorundadır. 

Ödeme yeni ev sahibi tarafından yapıldıktan sonra meydana çıkan sorunun bir başka aşaması başlayabilir. 

ESKİ EV SAHİBİNDEN PARA TALEP EDİLEBİLİR Mİ?

Kapıcı tazminat ödemesini yeni ev sahibi yapmak zorundadır. Ancak geçmişe dair tazminatların bedelinin eski ev sahibinden ödeme yapıldıktan sonra talep etme imkanı bulunmaktadır. Böyle bir durumun mahkemelik olması ile hukuk önünde yeni ev sahibi haklı olur. Bu şekilde eski ev sahibi kendi dönemine ait olan tazminat borcunu ödemek durumunda kalmaktadır. 

KAPICI TAZMİNATI KİRACILARDAN TALEP EDİLİR Mİ?

Bazı ev sahipleri zaman zaman kapıc tazminatı gibi giderleri kiracılarından talep edebilmektedirler. Kanunen kiracıların kapıcı tazminatı gibi bir gideri ödemesinin imkanı bulunmamaktadır. Ev sahipleri böyle bir talepte bulunurlarsa hukuki bir eylem yapmamış olurlar. Kiracılar mahleme yoluyla haklarını aramaları durumunda ev sahipleri zor durumda kalabilir. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@