Kapıcı Tazminatını Kiracı Mı, Eski Ev Sahibi Mi, Kim Öder?

Kapıcı tazminatı 2022 hesaplama işlemlerinin başlaması ile tazminatı ödeyecek olan kişide merak konusu oldu. Peki, kapıcıların kıdem tazminatında muhatap kim? Bina görevlisi tazminat hesaplama!

Emlak Terimleri 28.02.2022 - 14:45 28.02.2022 - 14:45 Gülcan Özer

Apartmanlarda kiracılar ile ev sahipleri arasında en çok tartışma konusu yaratan konulardan bir tanesi de kapıcı tazminatı olarak öne çıkmaktadır. Ne yazık ki pek çok kişi apartman tazminatı konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığı için büyük bir borç yükünün altına girebilmektedir. 

Özellikle de yeni ev satın alan kişilerin mutlaka kapıcı tazminatı konusunda bilgi edinmesi gerekir. Aksi halde oturmadığı tarihte de olsa dahi kapıcı tazminatı borç yükü ile karşı karşıya kalabilir. Peki, kapıcı tazminatı kime aittir, kiracı mı öder, eski ev sahibi ödemezse ne olur?

KAPICI TAZMİNATINI KİM ÖDER?

Kapıcı tazminatını ödeme sorumluluğu kat malikinin yani ev sahibinin sorumluluğu altındadır. Kat Mülkiyeti Kanunu 20. maddesi ile bu sorumluluk ev sahibine verilmiştir. Kapıcıların kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü ev sahibine ait olup kiracının bu tutarı ödemesi halinde (örneğin kapıcı aidatı içerisine bu rakam dahil edildiyse) kiradan düşme hakkı bulunmaktadır. 

KAPICI TAZMİNATINI ESKİ EV SAHİBİ Mİ ÖDER, YENİ EV SAHİBİ BİNA GÖREVLİSİ KIDEM TAZMİNATI ÖDEMEK ZORUNDA MI?

Kapıcı tazminatı konusunda ne yazık ki eski ya da yeni ev sahibi ayrımı yapılmamakta olup sorumluluk tazminatın ödeneceği tarihte evin sahibi olarak görünen kat malikine aittir. Bu nedenle yeni ev satın alan kişiler kapıcılı bir binada ya da sitede ev alıyorlarsa mutlaka kapıcı tazminatı konusunda evini satan kişiden tazminatı tutarını tahsil etmeli ya da bu konuda bilgi almalıdır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@