Kapıcıların Elektrik, Su, Doğalgaz Giderlerini Kat Malikleri Karşılamak Zorunda Mı?

Apartman ve sitelerde kapıcıların elektrik, su, doğalgaz gibi giderleri kat malikleri tarafından karşılanmaktadır. Peki kat malikleri bu giderleri karşılanmak zorunda mı?

Emlak Haberleri 28.10.2021 - 04:00 28.10.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Apartman ve sitelerde kapıcı giderleri önemli bir maliyet kalemi olarak görülmektedir. Kapıcı olarak görevlendirilen çalışanların maaş ve sigorta gibi giderlerinin yanında çoğu zaman da elektrik, su, doğalgaz gibi giderleri de kat maliklerinin cebinden çıkmaktadır. Bu giderlerin ödenmesinin mecburi olup olmadığı sıklıkla merak edilen konular arasında yer alıyor.

KAPICI GİDERLERİNİ KİM ÖDER?

Apartman ve sitelerde uygulanması gereken tüm kurallar yönetmeliklerle ve yasalarla belirlenmiştir. Kapıcılar ile alakalı atılması gereken adımlar da bu yasal çerçevede mümkün olmaktadır. Öncelikle konut kapıcıları yönetmöeliği gereği apartman ve sitelerde kapıcıya bir konut tahsis edilmesi gerekmektedir. Bu tahsis edilen konut için de kesinlikle kapıcıdan kira kesintisi yapılamaz. Kapıcı dairesi olarak adlandırılan bu kapıcı konutunun bina inşa edilirken planlanması gerekmektedir. 

KAPICI GİDERLERİ KAT MALİKLERİ TARAFINDAN ÖDENMEK ZORUNDA MI?

Kapıcıların kapıcı dairesinde kullanmış oldukları elektrik, doğalgaz ve su gibi bazı giderleri kat malikleri adına yönetimler tarafından karşılanmaktadır. Genellikle bu giderlerden kapıcılar muaf tutulmaktadırlar. Peki kat malikleri bu giderleri ödemek zorunda mıdırlar? Kapıcı giderlerini ödemek istemeyen kat maliklerinin buna hakkı var mı? 

KAPICILAARIN ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ GİDERLERİNİ KİMİN ÖDEMESİ GEREKİR?

Kapıcıların su, elektrik, doğalgaz gibi giderlerinin apartman ve site yönetimleri tarafından karşılanıp karşılanmayacağına dair kesin bir hüküm yoktur. Ancak bu durum sözleşme ile belirlenebilmektedir. Kat maliklerini temsilen kapıcılar ile yönetimler sözleşme yapmaktadırlar. Bu sözleşmede elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin kime ait olacağı net şekilde ifade edilebilir. Bu sözleşmede kapıcının elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerinin kat malikleri tarafından karşılanacağı yazılabildiği gibi bu giderlerin tek sorumluluğunun kapıcılarda olacağı da belirtilebilir. Sözleşmeye göre taraflar sözleşme süresince hareket ederler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@