Kapının Önüne Çöp Koyan, Gürültücü Komşu Şimdi Yandı!

Pandemi döneminde apartmanlarda yaşanan gürültü şikayetleri büyük oranda artarken koronavirüs nedeniyle komşuluk ilişkileri de sınava tabi tutuldu.

Kapının Önüne Çöp Koyan, Gürültücü Komşu Şimdi Yandı!

Pandemi döneminde apartmanlarda yaşanan gürültü şikayetleri büyük oranda artarken koronavirüs nedeniyle komşuluk ilişkileri de sınava tabi tutuldu. Uzaktan eğitim ve evden çalışma sistemine geçilmesi ile beraber evde geçirilen zaman artarken komşular arasında da anlaşmazlıklar artış gösterdi.

DAİRE KAPININ ÖNÜNE ÇÖP KOYAN KOMŞU

Konu hakkında köşesinde gelen soruyu yanıtlayan Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu komşuları tarafından kapısının önüne çöp koyan komşulara yapılabilecekler hakkında bilgi verdi. İlk önce yaşanan anlaşmazlıkları çözmek için tarafların karşılıklı olarak anlaşmaları önerisinde bulunan Armutçu "Ardından apartmanların anayasası niteliğindeki yönetim planına bakmalı.

Apartmanda çöp atma saatleri ve nereye, nasıl atılacağına ilişkin karar var mı incelemeli. Böyle bir karar yoksa, alınmasını istemeli. Apartman kurullarına ilişkin bu kararın girişe asılmasını ve alt kat komşusu dahil bütün daire sahiplerine dağıtılmasını sağlamalı" diyerek Kabahatler Kanunu’na göre çöplerini depolanmaya özgü yer dışına attığı için 66 TL ve rahatsız ettiği için de 204 TL para cezası kesilebileceğini söyledi.

APARTMANDA GÜRÜLTÜ CEZASI 2021! GÜRÜLTÜ YAPAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Çevre Kanuna göre 2021 yılında gürültü kirliliği yapan kişilere uygulanacak para cezası bin 594 TL olarak uygulanıyor. Apartmanda gürültü yapan komşunuz uyarıya rağmen gürültü yapmaya devam ederse polise ve zabıtaya şikayet edebilir. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 33. maddesi kapsamında sulh hukuk mahkemesine başvuru yapılabiliyor. Mahkemede sorunun çözümü için diğer kat malikleri gürültücü komşunun evini dahi satın alma hakkına sahip oluyor.