Kaptanlardan ve Denizcilerden Kanal İstanbul Açıklaması: Tankerler Geçemez!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en büyük hayalim diyerek tanıttığı Kanal İstanbul projesi hakkında tartışmalar bir kere daha alevlendi.

Kaptanlardan ve Denizcilerden Kanal İstanbul Açıklaması: Tankerler Geçemez!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en büyük hayalim diyerek tanıttığı Kanal İstanbul projesi hakkında tartışmalar bir kere daha alevlendi. AK Parti kongresinde Kanal İstanbul projesi hakkında "inadına yapacağız" açıklaması sonrasında başlayan yeni tartışmalarda bir kere daha denizciler ve kaptanlar tarafından yapılan açıklamalar gündeme geldi.

KANAL İSTANBUL PROJESİ YAPILIRSA KANALDAN TANKER GEÇEMECEYEK Mİ?

Kanal İstanbul projesi hakkında kaptanlar ve denizciler ile görüştüğünü belirten Fatih Altaylı kaleme aldığı yazısında kanalın sahip olduğu 25 metre derinliğin yetersiz olduğunu iddia ederek "Bugün tanker sınıfları kıyı tankerleri hariç minimum 20 metre su kesimine sahip. Daha net söylemek gerekirse en büyük tanker sınıfı olan ULCC’lerin draftı 35 metre, VLCC’lerin draftı 28 metre, Suezmax’ların 23 metre. Bugün petrol taşımacılığının büyük bölümü bu tankerlerle yapılıyor. Boğaz’da tehlike yaratacak büyüklükte olan tankerler bunlar ve 25 metrelik derinlikteki bir kanaldan bu tankerler geçemez. Herhalde bu kanalı kum taşıyan kosterler için yapmayacaklar" ifadelerine yer vererek gemi kaptanlarının projeye onay vermediklerini dile getirmişti.

Çanakkale Deniz Savaşları’nın sembollerinden biri olarak yakın tarihimize damga vuran Nusret mayın gemisi komutanı İsmail hakkı Bey’in 2. Kuşak torunu Kaptan Cihat Gündoğdu da sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında projenin Süveyş Kanalı ile karşılaştırılmasının yanlış olduğunu, çünkü bu kanalın alternatif güzergahı olmadığını belirterek yeni yapılacak olan Kanal İstanbul projesi için ise benzer bir durum olmadığını, İstanbul Boğazı dururken hiçbir kaptanın bu güzergahı kullanmak istemeyeceğini iddia etti.

Kanal İstanbul projesi tartışmaları tüm hızı ile devam ederken konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise projenin ihalesinin bu sene yapılacağını duyurmuştu.