Kar ve Sağanak Yağış Sonrası Yeni Rakamlar Açıklandı: Ankara, İstanbul, İzmir Barajların Doluluk Oranları 2022

Türkiye bir süredir yoğun kar yağışı ve sağanak yağış dalgası etkisinde kalırken barajların doluluk oranları değişti. Ankara baraj doluluk oranları, İzmir, İstanbul baraj doluluk oranı 2022 son dakika

Emlak Haberleri 04.02.2022 - 19:25 04.02.2022 - 19:35 Gülcan Özer

Geride bıraktığımız sene yaşanan yoğun kuraklık nedeni ile Türkiye büyük bir su krizi yaşamış, pek çok şehirde planlı su kesintileri yaşanmasının eşiğinden dönülmüştü. Bu sene ise kutup soğuklarının etkisi altına giren Türkiye'de yoğun kar yağışları meydana gelmiş, pek çok bölgede gök gürültülü sağanak yağış ile sel felaketleri yaşanmıştı. 

Yaşanan yoğun yağışların ardından Türkiye'de ki barajların doluluk oranları da merak konusu olmuştu. Yağmur baraj doluluk oranları son yağışların ardından güncellendi. Yağışın ardından barajların doluluk oranları düşük olan illerde bazı belediyelerin kamyonlarla kürenen karı barajlara taşıdıkları görüntülenmişti. 

TÜRKİYE'DE Kİ BARAJLARIN DOLULUK ORANLARI! YAĞMUR BARAJ DOLULUK ORANLARI NE DURUMDA?

Yaz mevsiminde susuzluk tehlikesi olup olmayacağını anlamak isteyen vatandaşlar barajların doluluk oranlarını yakından takip ederken bol yağışlı geçen Aralık ve Ocak ayı sonrasında yeni rakamlar merak konusu olmuştu. Pek çok bölgede yoğun kar yağışı etkili olurken bereketli geçen son 2 aydan sonra pek çok ilde barajların doluluk oranlarında yaşanan yükseliş dikkat çekti. 

ankara barajları doluluk oranı 4 şubat

ANKARA BARAJLAR DOLULUK ORANI 2022! ANKARA BARAJLARI NEDEN DOLMUYOR?

Ankara barajlarında son yağışların ardından doluluk oranı yüzde 7.74 seviyesine ulaştı. Barajlardaki doluluk oranı artarken rakamın halen yüzde 10 seviyesine ulaşamaması merak konusu oluşturmuştu. Ankara barajlarının diğer illerde yer alan barajlardan çok daha büyük olması nedeni ile tam dolmasının mümkün olmadığı, bu nedenle rakamın düşük kaldığı belirtilmişti. Yine dağlarda bulunan karların henüz erimediği, bahar döneminde karların erimeye başlaması ile ASKİ Ankara barajları doluluk oranları rakamlarında yükseliş yaşanacağı belirtiliyor. 

istanbul barajların doluluk oranı 4 şubat

İSKİ İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANLARI 2022: İSTANBUL'DA KAÇ TANE BARAJ VAR?

İstanbul son dönemde yoğun kar yağışı ile barajlarını beslerken İSKİ baraj doluluk oranları rakamları için bugün itibari ile açıklanan son rakam yüzde 64,66 olarak ilan edildi. İstanbul'da su temini sağlanan barajlar ve doluluk oranları şu şekilde sıralanıyor:

Ömerli Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 83.49

Terkos Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 61.61

Büyükçekmece Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 58.4  

Darlık Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 61.49

Pabuçdere Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 64.38

Sazlıdere Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 34.5

Alibey Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 51.4

Kazandere Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 67.55

Elmalı Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 87.38

Istrancalar Barajı Doluluk Oranı: Yüzde 98.44

izmir barajların doluluk oranı 4 şubat

İZMİRDE'Kİ BARAJLAR: İZMİR BARAJLARININ DOLULUK ORANLARI 2022 SON DURUM NE?

İzmir bu kış yoğun yağış alırken yağışların ardından barajların doluluk oranları da yükseldi. İzmir'deki barajların son doluluk oranları şu şekilde sıralandı: 

Tahtalı Barajı son doluluk oranı: Yüzde 58.68

Balçova Barajı son doluluk oranı: Yüzde 62.23

Gördes Barajı son doluluk oranı: Yüzde 0.28

Ürkmez Barajı son doluluk oranı: Yüzde 88.56

Güzelhisar Barajı son doluluk oranı: Yüzde 75.01

Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı son doluluk oranı: Yüzde 86.88

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@