Kara Kış Kapıya Dayandı Cepler Alev Aldı! Yakacak Yardımı Nereden, Nasıl Alınır, Başvuru Nereye Yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile beraber insanların yakacak masrafları cepleri ısıtmaya başladı. Fiyat yükselişleri ile zor durumda kalan vatandaşlar yakacak yardımı imkanlarını araştırıyorlar. 

Gündem 20.10.2021 - 04:00 20.10.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Kış aylarının gelmesi ile yakacak masrafları vatandaşların karşısına çıkmaya başladı. Ekonomik olarak zor durum geçiren vatandaşlar bir de ekstra yakacak maliyetleri ile karşılaşıyorlar. Geçimlerini sağlayamayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar da kış aylarında yakacak masraflarını karşılayabilmek için yakacak yardımlarını araştırıyorlar. Yakacak yarımı nereden ve nasıl alınır?

YAKAYACAK YARDIMI NEREDEN ALINIR? 

Yakacak yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar bu yardımları nasıl temin edebileceklerini merak ediyorlar. Bu konuda ilk adres Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı oluyor. Bakanlığın sosyal yardım programları içerisinde yer alan yakacak yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların yakacak ihtiyaçları karşılabiliyor. Bunun yanında çeşitli belediyeler de ihtiyaç sahibi vatandaşlara yakacak yardımı verebiliyorlar. Ayrıca çeşitli dernekler ve vakıflar da yakacak yardımı konusunda ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı oluyorlar. 

AİLE BAKANLIĞ YAKACAK YARDIMI NEDİR NAISL ALINIR?

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından birisi olan yakacak yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılıyor. 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi hanelere Türkiye Komür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden bedelsiz olarak temin edilen kömürler ihtiyaç sahibi hanelere bedelsiz olarak yakacak yardımı şeklinde dağıtılıyor. 

KİMLER YAKACAK YARDIMI ALABİLİR?

Aile Bakanlığı tarafından verilen yakacak yardımının kimler tarafından alınabileceği de merak ediliyor. Bu konuda Aile Bakanlığı tarafından kamuoyuna bilgi verildi. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ama hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin üçte birinden az olan hanelere yakacak yardımı verilmektedir. 

NE KADAR YAKACAK YARDIMI VERİLİYOR?

Yakacak yardımı almak isteyenler ne kadar yakacdak yardımı alabileceklerini öğrenmek istiyorlar. Bu konuda bir standart bulunmuyor. İhtiyaç sahibi hanelere verilecek olan yakacak yardımının miktarı bölge iklim koşullarına, geçmiş yıllarda dağıtılan kömür yardımı miktarlarına, kömürün ısıl kalitesine göre belirlenmektedir. Bu konuda belirleme yetkisi de hazine ve Maliye Bakanlığı'nındır. 

YAKACAK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yakacak yardımı başvurusu yapmak isteyenler bu başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar. Bunun için ihtiyaç sahibi olduğunu düşünen vatandaşların yaşadıkları illerde veya ilçelerde  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu başvurular ilgili heyetlerce değerlendirildikten sonra vatandaşlara yakacak yardımları teslim ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@