Kara Listede Yer Alıp Kredi Çekmek İsteyen için 2019 2020'de Sicil Affı Düzenlemesi Olacak Mı?

2019 yılının beklenen düzenlemelerinden birisi de kredi sicil affı. Peki 2019 yılının kalan bölümünde yada 2020 yılında kredi sicil affı düzenlemesi olacak mı? İşte konuya ilişkin son gelişmeler.

GÜNDEM 20.10.2019 - 16:30 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

2019 yılının beklenen düzenlemelerinden birisi de kredi sicil affı. Peki 2019 yılının kalan bölümünde yada 2020 yılında kredi sicil affı düzenlemesi olacak mı? İşte konuya ilişkin son gelişmeler.

Geçmiş dönemlerde bankalardan çeşitli krediler çekmiş olan vatandaşlar bu kredileri zamanında ödeyemediklerinden dolayı kredi sicilleri bozuluyor. Sicilleri bozulan bu vatandaşlar bankalar tarafından kara listeye alınıyor ve daha sonra kredi imkanı sunulmuyor.Bu kapsamda bu vatandaşlar ne kredi çekebiliyorlar nede kredi kartı kullanabiliyorlar. Kredi sicili boculan vatandaşlar borçlu oldukları bankanın dışında diğer bankalardan da kredi imkanlarından yararlanamıyorlar. Vatandaşlar daha sonra bu borçlarını ödemiş olsalar bile uzun süre kara listede kalıyorlar. Ortalama 5 yıl bu listede kalan vatandaşlar ancak kredi sicil affının çıkması ile kredi imkanlarından yararlanabiliyorlar. Peki 2019 yılının bundan sonraki sürecinde yada 2020 yılında bu konuda bir adım atılacak mı?KREDİ SİCİL AFFI ÇIKARILACAK MI?Kredi sicil affı daha önceden uygulanan bir düzenleme bu kapsamda yeniden çıkarılması zamanla gündeme gelebilir. Kredi sicil puanları bozuk olan vatandaşlara yönelik sağlanan son düzenleme 2017 yılında olmuştu. 2017 yılında çıkarılan kredi sicil affı ile kara listede yer alan vatandaşlara sağlanan olanaklar şu şekildeydi.;Kredi borcunu ödemeyediği için kara listeye alınanlar, borçlarını kapatmış olmalarına rağmen 5 yıllık kara listeye eklenenler 2019 yılında sicil affı çıkarsa yasadan faydalanarak sicillerini temizleyebilecekler. Yine aynı şekilde kredi kartı borcundan dolayı kara listede yer alan vatandaşlara borçları ödemeleri halinde sicil puanları temizlenecek. Kredi sicil affı çıkarsa vatandaşlara borçlarını ödemeleri için uygun faizle kredi imkanları da sağlanabilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@