Karabağlar Kentsel Dönüşüm Planı 4. Kez İptal Edildi

İzmir'in Karabağlar ilçesi için hazırlanan kentsel dönüşüm planı yeniden iptal edildi. Alınan iptal kararı ile 4. kez kentsel dönüşüm planı iptal edilmiş oldu.

Emlak Haberleri 09.01.2019 - 12:51 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

İzmir'in Karabağlar ilçesi için hazırlanan kentsel dönüşüm planı yeniden iptal edildi. Alınan iptal kararı ile 4. kez kentsel dönüşüm planı iptal edilmiş oldu.

Evrensel Gazetesi tarafından yapılan habere göre Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi 4. kez iptal edildi. Kararın açıklanmasının ardından açıklama yapan vatandaşlar kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve içerisinde yer almadıkları hiçbir planı kabul etmeyeceklerini dile getirdi. İzmir'in En Büyük Kentsel Dönüşüm Projelerinden Biri Karabağlar’daki Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erden, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Devrim Mahallelerinin tamamı ile Yurtoğlu, Abdi İpekçi, İhsan Alyanak, Uzundere, Peker Mahallelerini kısmen kapsayan 540 hektarlık alan 31 Aralık 2012’de Bakanlar Kurulu Kararı ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında ‘riskli alan’ ilan edilmişti. Bu bölgede 100 bine yakın insan oturuyor.Alınan İptal Kararı Hakkında Yapılan Basın Açıklaması Konu hakkında basın açıklaması yapan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Sekreteri Zafer Mutluer söz konusu açıklamada oluşturdukları metni kamuoyu ile paylaştı. Mutluer yapmış oldukları açıklama da " Kentsel dönüşüm projelerinin başarı düzeyini belirleyen en önemli etkenlerden biri planlama aşamasından itibaren halkın planlamaya katılımıdır.Merkezi ve yerel yönetim, meslek odaları, üniversiteler ve bölgede yaşayan yurttaşların sözünü söyleyeceği temel yaşam hakkının ön planda tutulduğu bir ‘dönüşüm modeli’ oluşturulduğu takdirde, sağlıklı ve yaşanabilir mekânların oluşması sağlanabilecektir. Merkezinde sakinlerinin olmadığı rant odaklı kentsel dönüşüm projeleriyle başta hukuki olmak üzere tüm alanlarda mücadele edeceğiz” dedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@