Karaburun-Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi İlan Edildi

Karaburun Ildır Körfezi daha önce açıklandığı üzere Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında özel koruma bölgesi ilan edildi.

EMLAK HABERLERİ 15.03.2019 - 08:41 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Karaburun Ildır Körfezi daha önce açıklandığı üzere Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında özel koruma bölgesi ilan edildi.

823 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı olarak Bazı Alanların Karaburun-Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi Olarak Tespit ve İlan Edilmesine İlişkin Karar, 15 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Türkiye'nin doğal cennetleri arasında yer alan ve yoğun ziyaretçi alan Karaburun Ildır Körfezi koruma altına alınmış oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında bundan sonra söz konusu bölgede yapılaşmaya izin verilmeyecek ve yürütülen tüm faaliyetler yakından denetlenecek. Bölgenin doğal güzelliğinin korunması adına alınması gereken tüm kararlar ivedilikle alınırken yine aynı hızla uygulamaya geçilecek. Karaburun Ildır Körfezi koruma kararı yanı sıra bugün yine aynı tarihli Resmi Gazete ile Türkiye'nin maldivleri olarak kabul edilen Salda Gölü içinde koruma kararı alnıdı ve Türkiye'nin bu iki doğal cenneti koruma altına alınarak gelecek nesillere aktarılmak üzere gereken ilk adımlar atılmış oldu. Bazı Alanların Karaburun-Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi Olarak Tespit ve İlan Edilmesine İlişkin Karar 

Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@