Karadeniz'de Riskli Bölgede Yaşayan 2 Bin Aile Taşınacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Karadeniz bölgesini kapsayan iklim değişikliği ile mücadele programını açıkladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 13.07.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Karadeniz bölgesini kapsayan iklim değişikliği ile mücadele programını açıkladı. Riskli olduğu tespit edilen bölgeler için kentsel dönüşüm eylem planı hazırlandı.

İklim değişikliği nedeni ile sık sık sel ve toprak kayması gibi doğal felaketlerin yaşandığı Karadeniz bölgesi için iklim değişikliği eylem planı açıklandı. Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı Açıklandı! İklim değişikliğine dikkat çeken Bakan Murat Kurum “Ülkemiz iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında olan Akdeniz Havzası’nda yer alıyor. Son yıllarda bu iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını hep birlikte yaşamaya başladık. Antalya’da ceviz büyüklüğünde dolu yağdı.Sel suları, seraları yerle bir etti. Sadece 15 dakikalık dolu yağışı 3 milyar liralık zarara neden oldu. Bu maliyetle 12 bin konut inşa edebilir, hastaneler ve okullar yapabilir, istihdam sahaları oluşturabilirdik. Bakanlık olarak Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlayacağız.Deniz suyu sıcaklığının son 40 yılın en yüksek seviyesinde gözlenmesi, buna bağlı olarak yağışların artması, bölgenin engebeli yapısı nedeniyle afet riskinin artması, can ve mal kaybı yaşanmasından dolayı önceliği Karadeniz bölgemize verdik. 6 ay içinde her bölge için hazırlanan eylem planlarını kamuoyuyla paylaşacağız" dedi. 2 Bin Aile Riskli Bölgeden İvedilikle Tahliye EdilecekÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan eylem planı kapsamında riskli bölgede yaşadıkları tespit edilen 2 bin ailenin taşınacağı açıklandı. Konu hakkında açıklama yapan Bakan Kurum “6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik. Riskli bölgelerde yaşayan 2 bin aileyi, kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız konutlara taşıyacağız” diyerek 2 bin aileyi taşıyacaklarını duyurdu. 

Bakan Murat Kurum iklim değişikliğine dikkat çekerek “Mekansal strateji planı ve bütün ölçeklerdeki mekansal planlar iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak hazırlanacak. Alt ölçekli planlar revize edilecek. Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Artvin ve Samsun illeri öncelikli olmak üzere dere yataklarında yer alan binalar tespit edilecek ve uygun alanlar için kamulaştırma ve taşıma süreci planlanacak.Bu 6 ilde dere yataklarında yer alan binaların tespit çalışmalarına başladık. Bölgede yaklaşık 19 bin akar dere, 131 bin de kuru dere bulunuyor. 6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik. Temmuz ayı sonuna kadar tüm derelerin taramasını bitireceğiz.1430 kilometre yol üzerinde de inceleme yaptık. Dere yatağında bulunan ve iklim değişikliği nedeniyle risk altında olan, acil ve öncelikli taşınması gereken bin 950 adet bina tespit ettik. Riskli bölgelerde yaşayan 2 bin aileyi, kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız konutlara taşıyacağız" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@