Karakuz Barajı ve Silvan Barajı İçin DSİ Acele Kamulaştırma Kararı Aldı!

Devlet Su İşleri DSİ acele kamulaştırma kararları 29 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karakuz Barajı projesi ile Silvan Barajı köy yolları projesi kamulaştırma kararı

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 07:58 29.12.2021 - 07:58 Gülcan Özer

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yağış miktarı her sene biraz daha azalırken baraj projelerinin önemi de arttı. Türkiye baraj projeleri ile susuzlukla mücadele konusunda yeni önlemler almaya devam ederken süreçte çalışmaları yürüten Devlet Su İşleri yürütülen baraj projeleri hakkında 2 proje için acele kamulaştırma kararı aldığını açıkladı. 

Silvan Barajı için başlatılan köy yolları projesi kapsamında ulaşım yollarının yapımını hızlandırmak amacı ile belirtilen güzergah üzerinde yer alan taşınmazlar için acele kamulaştırma kararı alınırken Karakuz Barajı projesi de bir başka DSİ acele kamulaştırma kararı alınan proje oldu. Söz konusu karar kapsamında 2 proje hakkında verilen acele kamulaştırma kararı sürecini DSİ yürütecek. 

Silvan Barajı Köy Yolları Projesi Kapsamındaki Ulaşım Yollarının Yapımı Amacıyla Bazı Taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4973)

Silvan Barajı Köy Yolları projesi kapsamındaki ulaşım yollarının yapımı amacıyla belirlenen güzergahlara isabet eden taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi. 

silvan barajı özelleştirme kararı

Karakuz Barajı Projesi Kapsamında Belirtilen Bazı Taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4979)

Karakuz Barajı projesi kapsamında Kahramanmaraş Afşin ve Sivas Gürün ilçe sınırları içerisinde yer alan taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü DSİ tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 inci maddesi gereğince karar verildi. 

karakuz barajı özelleştirme kararı

DSİ KAMULAŞTIRMA PARASI NE ZAMAN ÖDENİR?

Acele kamulaştırma işleminde toplumun yararı gözetilerek kamulaştırma işlemleri sonraya bırakılarak süreç hızlı bir şekilde yürütülür. Kamulaştırma bedelinin ödemesi konusunda ise anlaşma tutanağı tanzim tarihi geçerli olup, bu tarihi takip eden 45 gün içerisinde ödemeler ilgili kurumlar tarafından tapu sahiplerinin hesabına yapılmakla yükümlüdür. 

ACELE KAMULAŞTIRMA NEDENİYLE EL KOYMA NEDİR?

Kamu yararı gözetilerek yapılan projelerde özel kişilere ait olan taşınmazlar kamulaştırma kapsamına alınarak kişinin hakkı olan tutar ödenerek taşınmaz hazineye devredilir. Kamulaştırma işlemindeki süreçlerin acil olarak yapılması gereken projelerde kamu yararı gözetilerek sonraya bırakılarak yapılan kamulaştırmaya acele kamulaştırma adı verilir. Devlet ya da devletin ilgili kurumu kişilere ait taşınmazlara derhal el koyma hakkına sahip olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@