Karantina Döneminde Milyonlarca Kişi Ödemişti! Sokağa Çıkma ve Maske Takma Yasağı Para Cezaları İade Mi Edilecek?

Pandemi döneminde alınan tedbir kararları kapsamında pek çok düzenleme yapılmış, milyonlarca kişiye sokağa çıkma yasağı ihlali ve maske takmama cezası kesilmişti. Para cezası kesilenlere iyi haber!

Finans 27.04.2022 - 14:13 27.04.2022 - 14:13 Gülcan Özer

Dünyada 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan gizemli hastalık 2020 senesinin Şubat ayı itibari ile Türkiye'de de etkisini göstermeye başlamış, Dünya Sağlık Örgütü tarafından korona virüs salgını pandemi olarak ilan edilmişti. Yaşanan süreçte salgının yayılmasını önlemek amacı ile çok sayıda yasak hayata geçirilirken bunlar arasında uyulmasında en çok zorlanılan yasaklar sokağa çıkma yasağı ve maske takma zorunluluğu olarak öne çıkmıştı. 

Süreçte özellikle de sokağa çıkma yasağı kararına uymayan kişilere ceza yazılmış, milyonlarca kişi kesilen cezalarla mağduriyet yaşamışlardı. Ceza kesilen kişilerin bazıları ödemelerini yaparken bazı kişiler ise kendilerine kesilen sokağa çıkma yasağı cezası ve maske cezası ödemelerini yapmamış, birde bu cezalara faiz yükü eklenmişti. Süreçte pandemi yasakları kaldırılırken pandemi döneminde kesilen cezaların iptal edilmesi ve ödemesini yapan kişilere iade edilmesini sağlamak amacı ile kanun teklifi verildi. 

MASKE TAKMAMA CEZASI VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KESİLENLER DİKKAT! PARANIZI İADE ALABİLİRSİNİZ

Getirilen yasak kararlarına pek çok kişinin uymaması nedeni ile bu kurallara uyulmasını sağlamak amacı ile maske takmama cezası ve sokağa çıkma yasağı cezası kesilmeye başlanmıştı. Milyonlarca kişi kesilen para cezaları ile büyük mağduriyet yaşarken İzmir Milletvekili Atila Sertel meclise vermiş olduğu Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile Kabahatler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile bu paraların iptal ve iade edilmesini talep etti. Kanun teklifi meclisten geçerse ödenmeyen cezalar iptal edilecek, ödenen cezalar ise iade edilecek.

maske kanun teklifi 1

maske kanun teklifi 2

UMUMİ HIFZISSIHHA KANUNU İLE KABAHATLER KUNUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 2- Bu maddenin yürürlüğü girdiği tarihe kadar bu Kanunun 282 nci maddesi ile Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler kapsamında maske takma zorunluluğuna ve sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilen idari para cezalarının asılları ile asıl alacağa bağlı fer'i alacaklarının tamamının tahsilatından vazgeçilir. Tahsil edilen idari para cezaları tahsil tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte iade edilir."

MADDE 2- 30/3/2005 tarihli 5326 sayılı Kabahatler Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 4- Bu maddenin yürürlüğü girdiği tarihe kadar bu Kanunun 32 nci maddesine göre Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler kapsamında maske takma zorunluluğuna ve sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilen idari para cezalarının asılları ile asıl alacağa bağlı fer'i alacaklarının tamamının tahsilatından vazgeçilir. Tahsil edilen idari para cezalan tahsil tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte iade edilir."

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür

maske kanun teklifi 3

Kanun teklifi meclise sunulurken meclis komisyonundan geçirilmesi durumunda öncelikle TBMM gündemine alınacak burada milletvekillerinin çoğunluk oylamasına sunulacak. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@