Karar Verildi! Saat 21:00'dan Sonra Hangi Marketler Açık Olacak?

İçişleri Bakanlığı'nın aldığı corona virüsü tedbiri gereği bakkallara, marketlere ve süper marketlere mesai saati sınırlandırılması getirilmişti.

GÜNDEM 25.03.2020 - 17:14 15.07.2021 - 00:08 Emlak 365

İçişleri Bakanlığı'nın aldığı corona virüsü tedbiri gereği bakkallara, marketlere ve süper marketlere mesai saati sınırlandırılması getirilmişti. Bu gelişmenin ardından akşam 21:00'dan sonra hangi marketlerin açık olacağı sorusu gündeme geldi. Bu sorunun cevabı sonunda belli oldu. Tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

 Corona virüsü tehdidi sebebiyle alınan tedbirlere geçtiğimiz günlerde bakkallar, marketler ve süpermarketler de eklenmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen ek genelge ile bu işyerlerine mesai saati sınırlaması getirilmişti.Ek genelge gereği bakkallar, marketler ve süpermarketler 09:00 – 21:00 arasında hizmet verecekler. Bu saatler dışında ise hangi marketlerin açık olacağı sorusu gündeme geldi.Merak uyandıran konuya açıklığı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş getirdi. Aktaş yaptığı açıklamada istasyon marketlerinin bu kapsam dışında bırakıldığını belirtti.EPGİS Genel Başkanı Fesih Aktaş, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik ile bir görüşme gerçekleştirdi. Aktaş, istasyon marketlerine yönelik talepleri Çelik'e iletti. Çelik, bu taleplerin yerinde olduğunu bildirerek gerekli tedbirlerin alınması şartıyla istasyon marketlerinin 09:00 – 21:00 arasında kapatılması gereken iş yerleri kapsamından çıkarıldığını Fesih Aktaş'a iletti.

İstasyon marketleri şu şartlara uydukları takdirde belirtilen saatler haricinde de açık kalabilecekler:-Kanunen belirlenen çerçevede o iş yerine ait maksimum müşteri sayısını geçmemek için lüzumu gelen önlemler alınacak.-Market içerisinde izin verilen maksimum sayıda müşteri var ise dışarıya müşteri çıkmadan içeriye müşteri alımı yapılmayacak.-Markete girmek için sıra bekleyen müşteriler arasında en az birer metrelik sosyal mesafede bulunmaları gerektiği sürekli bir şekilde hatırlatılacak.-Market girişlerine içeriye girebilecek maksimum müşteri sayısı ve dışarıda bekleyecek vatandaşların uyacakları kuralların yazıldığı ilanlar asılacak.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@