Karşılıksız Çek Yasası ve Kara Liste Sicil Affı 2020 Yılından Önce Çıkar Mı, Son Durum Ne?

Yükselen kredi faiz oranları ve bozulan ekonomi nedeni ile milyonlarca vatandaş kara listeye girerek bankalardan kırmızı kalem yerken pek çok kişi de karşılıksız çek yüzünden hapis cezası ile karşı karşıya kalmıştı.

GÜNDEM 25.11.2019 - 00:30 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Yükselen kredi faiz oranları ve bozulan ekonomi nedeni ile milyonlarca vatandaş kara listeye girerek bankalardan kırmızı kalem yerken pek çok kişi de karşılıksız çek yüzünden hapis cezası ile karşı karşıya kalmıştı. Hem karşılıksız çek mağdurları hem de kara listeye girenler için af çalışmalarında son durum ne?

Milyonlarca mağduru bulunan kara liste ve karşılıksız çeke hapis cezası için hem muhalefet hem de iktidar partisi çalışmalara başladı. Ticaret Bekanı Ruhsar Pekcan Sicil Affı AçıklamasıTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan haftanın son gününde TBMM Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklama yapan Bakan Pekcan'da “Sicil affı bizim tek başına alabileceğimiz bir karar değil. İlgili bakanlıklarımızla bunu daha önce de konuştuk, tekrar gündeme getiririz” açıklamasında bulunmuştu. Sicil Affı İçin İYİ Parti Kanun Teklifi Verdi! İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun yapmış olduğu açıklamasında 116 milyarlık takipteki alacak miktarına dikkat çekerek ‘'2017 yılında tüketici kredileri ve kredi kartları, kobi kredileri ve ticari krediler nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar TL düzeyindeyken, bu rakam 2019'un haziran ayında 116 milyar TL'ye ulaşmıştır.Bankalara borçlarını ödemiş olmalarına rağmen sicil dosyaları nedeniyle kredi talebinde bulunan vatandaşlar sorunlar yaşamaktadır. Daha önce çıkarılan yasalar ile Türkiye Bankalar Birliği'ne nezdinde kurulan Risk Merkezi'nin tuttuğu sicil kayıtlarının dikkate alınmayabileceği öngörülmüştür.Ancak bu ifade, bankalar ve finansal kuruluşlara takdir yetkisi sağlamakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirememektedir. Bu nedenle sicil affı kanun değişikliği gerekmektedir'' açıklaması ile kara liste sicil affı için meclise kanun teklifi vermişti. Karşılıksız Çeke Hapis Cezası Kalkacak Mı?Konu hakkında yine muhalefet ve iktidar ortak bir zemin arayışı içerisine girerken açıklama yapan Konu hakkında yasa teklifini TBMM gündemine taşıyan CHP adına konu hakkında açıklama yapan CHP Milletvekili Hamzaçebi “Çekin karşılıksız çıkması halinde adli para cezası uygulanıyor.Bunun süresinde ödenmemesi durumunda ise hapis cezasına dönüşüyor. Çekte yazılı rakam her neyse, bu özel hukuk ilişkisinden doğan bir alacak veya borçtur. Özel hukuk ilişkisinden doğan bir tutarın ödenmesi için hapis cezası getirilmesi doğru değildir.Bu, sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeniyle hapis cezası verilmesi anlamına gelir. Anayasa’nın temel kuralına aykırıdır. Kriz nedeniyle esnaf hapis tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Son iki yıl içerisinde karşılıksız çek sayısında adeta patlama yaşanıyor" diyerek uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@