Karşılıksız Çekte Hapis Cezası En Çok Tasfiye Kararnamesi Geciken Müteahhitleri Vurdu!

Gecikmeli ve eksik olarak çıkarılan tasfiye kararnamesi ve geciken hakediş ödemeleri pek çok müteahhitin çeklerinin yazılmasına neden oldu.

EKONOMİ 29.05.2019 - 12:40 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

Gecikmeli ve eksik olarak çıkarılan tasfiye kararnamesi ve geciken hakediş ödemeleri pek çok müteahhitin çeklerinin yazılmasına neden oldu.

Çeki yazılan müteahhitler seslerini duyurmaya çalışırken bazı müteahhitler ise yazılan çekleri nedeni ile hapis cezası ile karşı karşıya kaldı. Mütehhitler Karşılıksız Çeke Hapis Cezası İçin Yeni Düzenleme İstiyorSosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan müteahhitler, sanayiciler, işadamları ve esnaf karşılıksiz çeke hapis cezası uygulamasının sona erdirilmesini istiyor. Konu hakkında seslerini duyurmaya çalışan Çek Mağdurları Grubu dün oldukça ilginç bir olayın yaşanmasına neden oldu. Hapis cezasının kaldırılması için Mecliste görüşmeye giden işadamı çek borcu nedeni ile meclis kapısında tutuklandı. 56 Bin Liralık Çek Borcu Nedeni İle Gözaltına Alındı 5 kişilik heyet içerisinde yer alan ve 56 bin liralık borcu olduğu öğrenilen İzmirli işadamı Özgür Bekmezci milletvekilleri ile konu hakkında görüşmek üzere gittiği meclisin girişinde tutuklandı. GBT (Geniş Bilgi Toplama) işlemi esnasında hakkında 56 bin liralık ödenmemiş çeki nedeni ile yakalanma kararı olduğu belirlenen Bekmezci gözaltına alındı. Mahkeme sürecinin ardından Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'na gönderilerek tutuklanan işadamı borcunun ödenmesinin ardından serbest kaldı. 3 gün cezaevinde kalan Bekmezci'nin tutuklanmasını eleştiren CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, “Çeklerini ödemekte zorluk çeken ve bu nedenle beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalan sanayici ve esnaflarımız üretim yapmak, borçlarını ödemek ve ülke ekonomisine katkı vermeye devam etmek istiyorlar.Ancak bu insanlar çekleri karşılıksız çıktı diye hapse atmak yanlış. Hapisteki insan çalışamaz, üretemez ve borcunu ödeyemez. Bu konuda bir an önce gerekli düzenlemeler yapılarak çözüm üretilmedir” diyerek kararı eleştirdi ve çeke hapis cezası kaldırılsın talebini destekledi. 40 Bin Kişi Hapise Girme Tehlikesi İle Baş Başa! Erbay yapmış olduğu açıklamasında yaşanan ekonomik krize bağlı olarak “Şu anda bu durumda olan ve davaları devam eden 160 bin sanayici ve esnafımız var. Kısa vadede 40 bin kişi hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya. İçinde bulunduğumuz kriz ortamında bu durumun ekonomimize etki ve zararları iyi düşünülmeli”diyerek yeni düzenleme çağrısında bulundu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@