Kartla Alışveriş Yapanlar! Cebinizden Gidiyor Hemen Bankanızla Görüşün

Kredi kartı ile alışveriş yapanlar yılsonunda kart ekstrelerini kontrol etmelerinde fayda var. Bankalar kart ücreti ödemelerini hesaplara yansıtabilir. Bu durumda yapmanız gerekenler haberimizde.

Kartla Alışveriş Yapanlar! Cebinizden Gidiyor Hemen Bankanızla Görüşün

Kredi kartı ile alışveriş oranları tüm zamanların zirvesinde bulunuyor. Bankalar ise bu dönemde çeşitli kampanyalar ile müşterilerine farklı olanaklar sunarak bu alışverişleri daha cazip hale getiriyorlar.

Ancak kredi kartı kullanımlarında müşterilerin gözünden kaçan bazı noktalar var. Birçok banka kredi kartlarından yıllık ücret kesmekte. Burada bilinmesi gereken ise birçok müşteri de kredi artı aidatlarından muaf. Peki kredi kartı aidatı muafiyeti olduğu halde ödeme alınmışsa ne yapmak gerekir? İşte detaylar.

BANKALAR KREDİ KARTI ÜCRETİ ALABİLİR Mİ?

BBDK bu sorunun yanıtı çok net bir şekilde açıkladı. Bu konuda yapılan resmi açıklamada "T.C.M.B tarafından düzenlenen Finansal Tüketicelerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ'e göre kredi kartına ilişkin imzaladığınız sözleşmede yıllık üyelik ücreti alınabileceğinin belirtilmesi kaydıyla kredi kartı yıllık üyelik ücreti alabilirler." bilgisi verildi.

2 Kartla Alışveriş Yapanlar! Cebinizden Gidiyor Hemen Bankanızla Görüşün

ANCAK HER BANKA ÜCRETSİZ KREDİ KARTI VERMEK ZORUNDA

Ayrıca bankalar ücretli kredi kartları dışında müşterileri ücretsiz kredi kartı sunmak zorunda. Yani kullandığınız bankanın kredi kartı ücretli kart olsa bile aynı bankadan ücretsiz kart talep edebilirsiniz. Bankalar ücretli kart ile ücretsiz kart kullanımında ise kampanyalara dahil etmeme, taksit avantajı sunmama gibi işlemler uygulayabilirler.

MAAŞ MÜŞTERİSİ OLDUĞUNUZ BANKANIN KREDİ KARTINI KULLANIYORSANIZ

Eğer kamu kurumlarında çalışan, özel sektörde çalışan, emekli yada düzenli aylığı olan bir müşteri iseniz büyük ihtimalle birçok banka size ücretsiz ve kampanyalı kart sunacaktır. Yani hem kampanya taksit avantajlarından faydalanabileceksiniz hemde kart aidatı ödemeyeceksiniz. Ancak kart kullanımı durumunuzu banka müşterisi ile netleştirmeniz gerekebilir.

Kartla Alışveriş Yapanlar! Cebinizden Gidiyor Hemen Bankanızla Görüşün 1

KULLANILMAYAN KREDİ KARTI İÇİN ÜCRET ÖDENİR Mİ?

BDDK kullanılmayan , aktif olmayan kredi kartlarının hareketsiz olarak değerlendirildiğini ve ücret ödenmeyeceğini açıkladı.

KREDİ KARTINIZ İÇİN HESABINIZDA ÜCRET YANSITILMIŞSA NE YAPACAKSINIZ?

Yılsonu hesap ekstrenizde banka kredi kartı için sizden ücret tahsil edildiğini görürseniz yapmanız gereken bazı işlemler var.

Böyle bir durumda hemen banka ile iletişime geçmelisiniz. Banka müşteri temsilcisine kredi kartı aidatı iadesi istediğinizi bildireceksiniz. Müşterisi temsilcisi sizin ve müşteri durumunuza göre bir açıklamada bulunacak. Ancak bu anlarda biraz ısrarcı olmanın faydası olabilir.

Ancak banka iletişim kanallarından lehinize bir karar çıkmaz ve kart ücreti iade edilmezse Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği nezdindeki Bireysel Müşteri Hakem Heyetlerine başvuru yapabilirsiniz.

SONRAKİ HABER