Kasım Ayı Anket Sonuçları: Bugün Seçim Olsa Kim Kazanır, Partilerin Son Oy Oranları!

Anket sonuçları açıklandı. Bugün seçim olsa kim kazanır, hangi parti ne kadar oy alır, kim kazanır, AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti oy oranları, metropoll 2023 cumhurbaşkanlığı seçim anketi!

Gündem 12.11.2021 - 20:58 12.11.2021 - 20:58 Gülcan Özer

Muhalefet tarafından erken seçim çağrıları tüm hızı ile devam ederken Kasım ayının ilk anket sonuçları da açıklandı. Aksoy Araştırma, Yöneylem Araştırma Şirketi ve Metropoll seçim anketi sonuçları ile partilerin son oy oranları açıklandı. 

Yöneylem anketi 27 Ekim 3 Kasım tarihi arasında gerçekleştirilirken ankette 27 farklı ilde yaşayan 2 bin kişiye soru yönetildi. Aksoy Araştırma ve Metropoll Anket Sonuçları da merakla bekleniyordu. Açıklanan anketlerde partilerin oy oranları kadar vatandaşların gidişat hakkındaki fikirlerine dair sorulara da yer verildi. 

BUGÜN SEÇİM OLSA KİM KAZANIR, HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALIR?

Aksoy Türkiye Monitörü anket sonuçları açıklandı. Açıklanan ankete göre "Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 30,7'si AK Parti yanıtını verdi. MHP'nin oy oranı yüzde 8,7 olarak gerçekleşirken Cumhur ittifakı oy oranı ise yüzde 39,4 olarak gerçekleşti. 

Metropoll anketi sonuçları verilerine göre ise yüzde 32,6 olarak gerçekleşti. MHP'nin oy oranı yüzde 7,4 olarak gerçekleşirken CHP'nin oy oranı yüzde 25,2 oranında, İYİ partinin oy oranı yüzde 14,3 olarak gerçekleşirken Millet ittifakı oy oranı ise yüzde 39,5 olarak gerçekleşti ve Cumhur ittifakını geçmiş oldu. 

seçim anketi

BU PAZAR SEÇİM OLSA KİME OY VERİRSİNİZ?

Yöneylem araştırma şirketi tarafından yapılan ankette ise bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz sorusuna katılımcıların yüzde 31,8'i AK Parti yanıtını verirken yüzde 30,3'ü ise CHP yanıtını verdi. Diğer partilerin oy oranları ise şu şekilde sıralandı; 

İYİ Parti Oy Oranı Yüzde 13,1 

HDP Oy Oranı Yüzde 10,6

MHP Oy Oranı Yüzde 6,4 

DEVA Partisi Oy Oranı Yüzde 1,2

Yeniden Refah Oy Oranı Yüzde 1,1

Saadet Partisi Oy Oranı Yüzde 0,8

Gelecek Partisi Oy Oranı Yüzde 0,7

TİP Oy Oranı Yüzde 0,7

metropoll seçim anketi

ERKEN SEÇİM OLACAK MI, SEÇİMLER NE ZAMAN?

Türkiye'de ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile muhalefet partileri ısrarla erken seçim istersen Cumhurbaşkanı Erdoğan ısrarla erken seçime gitmeyeceklerini söylemişti. Normal takvimi içerisinde yapılması durumunda ise bir sonraki seçimler 2023 yılında yapılacak. Seçimler normal koşullar altında Haziran ayında yapılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@