Ana Sayfa EKONOMİ 1 Ağustos 2017

Kaskosu Olmayanlara Müjdeli Haber

Yaşanılan dolu fırtınasının ardından oluşan hasarda, otomobil veya evi sigortasız olan vatandaşa devletten yardım geldi.
Kaskosu Olmayanlara Müjdeli Haber

Ülkemizde son dönemde yaşanan yağışlar ve dolu fırtınaları çoğaldı. Geçtiğimiz günlerde yaşanılan olayın sonucunda ev, araç ve yollarda yüz milyonlarca liralık zarara yol açan şiddetli yağmur ve dolunun etkisinde kaldık.

Süper Hücre olarak adlandırılan olayda, çatılar uçtu, dev bir ceviz büyüklüğündeki dolu parçaları araçların camlarını, farlarını kırdı; kaportalarında onlarca çukur oluşturdu.

Türkiye Gazetesinin haberine göre, evleri araçları zarar gören sigortalı vatandaşlar sigorta şirketlerine giderek zararlarını karşılayabilmek için tutanak yaptırmaya uğraştı, fakat sigorta şirketleri günler sonrasına randevu vermeye başladı.

Sigorta şirketlerine hasar dosyası açtırabilen vatandaşlar da birkaç hafta sonrası için randevu almayı başarabildi.

Gerek kaskolu gerek kaskosuz araçları kabul eden servisler de, araç koyacak yer kalmayınca randevu verip vatandaşları geri göndermeye başladı. İthal otomobil sahiplerine yalnızca cam ve ayna değişimi için bir ay sonrasına gün verilmeye başlandı.

Kaskosu Olmayanlar İçin Devlet El Uzattı

Evi ve araçları sigortasız olanlar için devlet yardımcı olmak için el uzattı. İl ve ilçe itfaiyeleri ile belediyelerde afet bölümleri ayırdı ve vatandaşlar buradan zarar tespiti yaptırmaya başladı. Tespit yaptıran vatandaşlar, devletin yapacağı açıklama ile zararlarını karşılayabilecekler.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkanı Aydın Ağaoğlu, sigortasız olanların zararı normal şartlarda karşılanmayacağını belirterek, belediyelerde ve itfaiyede ilgili birimlerin oluşturulmuş olması ile zararın boyutunun belirlendiğini ifade etti.

Aydın Ağaoğlu; “Bu da devletin mağduriyetlerin tespitinden sonra harekete geçeceğini gösteriyor. Vatandaşlar hiç vakit kaybetmeden zararlarını tutanakla kayıt altına alsınlar. Devletten açıklama bekleniyor” açıklamasını yaptı.

Doludan Zarar Görenler

Daireniz sigortalı değilse, ikametinizin bulunduğu mahalledeki itfaiye müdürlüğünü arayarak zabıt tutulmasını isteyebilirsiniz. İtfaiye müdürlüğünün tutacağı zapta dilekçe ve daire fotoğraflarını ekleyerek, yine bağlı bulunduğunuz kaymakamlığın Afet Bürosuna başvurmanız gerekiyor.

Kaskosu olmayan araçlar da önce itfaiye, sonra kaymakamlık afet bürosuna müracaat etmesi gerekiyor.

Kaskosu bulunan araçlar, sigorta şirketlerinden kaskoyu bozmayan, boya gerektirmeyen işlemi talep edebilir. Böylece aracın değer kaybının önüne geçilip kasko priminin artmasını önleyebilir.

Sigorta şirketlerinin bazıları, zararın oluştuğu tarihten itibaren 5 gün içinde başvuru yapılmasını şart koşuyor, bu konuda dikkatli olunması gerekiyor.

Merdiven Altı Servislere Gitmeyin

Yüz binlerce aracın dolu sebebi ile hasar görmesinin ardından servislere başvurulunca, firmalardan bazıları ellerindeki ürünü kara çevirmek için harekete geçti. Bunun üzerine, Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED), bu durumun önüne geçmek için çalışmalara başladı.

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Başkanı Serkan Bakırtaş, “Cam, far, ayna gibi araç yedek parçalarının karaborsaya düştüğünü haber aldık. Yüksek fiyat verenleri tek tek tespit ediyoruz. Haklarında gereken işlemi başlatacağız, suç duyurusunda bulunacağız” açıklamasını yaptı.

TOBFED Başkanı Bakırtaş, kullanılan teknolojik aletlerle boyasız göçük düzeltmenin yapıldığını dile getirdi. Fakat bu işin eğitimini almayan merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde de bu işlemin yapıldığını belirterek, şikayeti olan vatandaşların federasyona bildirmesini istedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?