Kastamonu'da Sel Felaketinin Etkisi Sürüyor, Ulaşım Sağlanamıyor

Kastamonu Küre'de kar sularının erimesi ve sonrasında sağanak yağış nedeniyle etkili olan sel felaketinin etkisi sürüyor. Birçok köye ulaşım sağlanamıyor.

Gündem 09.05.2022 - 08:53 09.05.2022 - 08:53 Gülşah Konuk Akın

Kastamonu'nun Küre ilçesinde kar suları eriyip üstüne de sağanak yağış gelince çayın su seviyesi yükseldi ve geçici olarak yapılan köprüler yıkıldı. Köylülerden alınan bilgilere göre Küre ilçesine bağlı Güllüce, Başören, Toğçu köyü ile İnebolu'nun Çaykıyı, Çaydüzü ve Özlüce köylerine ulaşım amaçlı yapılan menfez köprüler sel nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

kastamonu-sel-köprüler-yıkıldı

Küre ilçesi İnebolu Özlüce köyüne bağlanan Karacehennem Boğazı Çayı'nda su seviyesinin yükselmesi ile köprüler zarar gördü. Bu nedenle de köy ve mahallelere ulaşım sağlanamaz hale geldi. Kendi imkanları ile Küre ilçesi Toğçu köyüne ulaşım sağlanan köprü üserine ahşap merdiven yapan köylüler, ulaşımı geçici olarak buradan sağlıyor. Tehlikeli olmasına rağmen başka ulaşım kanalı olmadığını için ahşap merdivenler kullanılıyor.

Vatandaşlardan biri köprünü ayaklarının sel sonucunda yıkıldığını söyleyerek: “Geçici olarak köprünün üzerine ağaç merdiven yaptık. Menfezlerin yıkılmasıyla köprünün ortası göçtü. Bunun bir kısmını da su alıp götürdü. Araç ile geçiş zaten yok, yayaya da uygun değil ama biz kendimiz ağaç ile geçici geçiş sağladık” açıklamasında bulundu.

kastamonu-sel-ulaşım-sağlanamıyor

Topçu Köyü Muhtarı, son sel felaketi ile 7 köprünün yıkıldığını, bu köprülerin yapılmasını istediklerini, gençlerin inşaatlara çalışmaya gittiklerini, köyde hayvancılık ile uğraşanlar olduğunu, köyün nüfusunun 450 olduğunu, toplam 107 hane bulunduğunu ve Küre'nin en büyük köylerinden olduğunu açıkladı. Köyde yaşayanların mağdur olmaması için yıkılan 7 köprünün bir an evvel yapılmasını talep etti.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@