Kat Bahçesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Binaların yeşil alanları her geçen gün azalmaya devam ederken bu alanı arttırmak için kat bahçesi uygulamaları artmaktadır. Peki, kat bahçesi nedir?

Emlak Terimleri 22.06.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Binaların yeşil alanları her geçen gün azalmaya devam ederken bu alanı arttırmak için kat bahçesi uygulamaları artmaktadır. Peki, kat bahçesi nedir?

Kat Bahçesi tanım olarak günümüzde binaların sahip olduğu yeşil alanları arttırmak için bina cephesine birleşik ve en az iki kattan daha yüksek olmak üzere minimum 3 metre genişlikte yapılan yeşil alanlara verilen isimdir.Kanunlara göre kat bahçesi ortak alandır ve ayrıca bina alanına dahil değildir. Kat Bahçesi Nasıl Yapılır?Kat bahçeleri şekil itibariyle mutlaka kat bahçesi yönetmeliğine uygun olması gerekir. Kat bahçesi sıradan bir balkon gibi değildir zira bir ortak alan statüsünde olan kat bahçesi hem bina yönetmeliğine hem de ilgili imar yasalarına uygun düzenlenmelidir.Kat bahçesinin ilk amacı binanın peyzaj alanını genişletmektir. Ayrıca özellikle yüksek katlı binalarda üst katlarda oturanların bahçeye erişimi daha zor olduğu için üst katlara veya belli aralıklarla farklı kat seviyelerine ortak bahçeler oluşturulur.Bu bahçelere konulacak olan bitki ve hatta bazı ufak ağaçlar ile bir nevi bahçe oluşturulur. Diğer yandan kat bahçesi bir evin değerini de arttıran bir özellik gösterebilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde birçok yüksek katlı binanın artık çatılarının tamamen yeşil bitkilerle örtülü olduğunu ve komple çatı bahçesine dönüştüğünü bile görmekteyiz.Bu açıdan kat bahçesi son dönemlerde özellikle yeni ve modern binaların bir simgesi haline gelmiştir. Kat Bahçesinin Özellikleri Nelerdir?İyi bir kat bahçesi mutlaka belli sayıda insanın aynı anda faydalanmasına uygun büyüklükte olmalıdır. Şunu unutmamak gerekir ki kat bahçesi bir binanın kaks oranında yemez. Yani kat bahçesi o binanın metrekare inşaat hakkına dahil değildir.Diğer yandan kat bahçesi ortak alan mı sorusunun cevabı tabi ki kat bahçesi ortak bir alandır ve herkesin eşit olarak kullanım hakkı ve tüm mal sahiplerinin kat bahçesi üzerinde ortak hakkı vardır. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@