Kat İrtifakı Tapusu Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

Sık kullanılan emlak terimleri arasında yer alanlardan biride kat irtifakı terimidir. Peki, kat irtifakı tapusu nedir, sakıncaları var mıdır?

Emlak Terimleri 15.06.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Sık kullanılan emlak terimleri arasında yer alanlardan biride kat irtifakı terimidir. Peki, kat irtifakı tapusu nedir, sakıncaları var mıdır?

Kat İrtifakı tanım itibari ile bir bina içerisinde ev sahibi olan kişilerin binanın imar ve iskan izin durumları sebebi ile daireye özel tapulara değil dairenin üzerinde bulunduğu arazi üzerinde paylara sahip olması durumudur.Başka bir deyişle kat irtifakı tapusu olan bir kişinin tapusu şeklen bağımsız bir tapu değil ortak bir tapudur. Aslında her ne kadar kat irtifakı tapusu söz konusu daire üzerinde sahipliği ifade etse de bu sahiplik bir nevi diğer kat irtifakı tapusu olan komşuların sahipliği ile beraber olduğu durumda anlam kazanır.Kat İrtifakı Tapusu Nasıl Alınır?Kat irtifakı tapusu belediyeler tarafından tam imar belgesi verilmemiş binalarda söz konusu olan bir durumdur. Burada binanın yapıldığı arazi tapulu bir arazidir yani arazinin kaçak vb olması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir ancak araziye inşa edilecek bina ile ilgili bat veya kaks sorunları söz konusu olabilir veya araziye imar izni belediye tarafından henüz çıkmamış olabilir.Bu sebeple bu tip bir araziye yapılacak bir bina ve katlarına kat irtifakı tapusu verilir. Diğer yandan kat irtifakı tapusu hukuksal açıdan geçerli bir tapudur. Bu kat irtifakı tapusu tapu sicil defterinde kayıtlıdır ve normal bir tapu gibi alım satıma konu olabilir veya rahatlıkla devredilebilir. Kat irtifakı tapusu aynı şekilde miras olarak bırakılabilir.Kat İrtifakı Tapulu Ev Almak Sakıncalı Mıdır?Kat irtifakı kanununa uygun şekilde kat irtifakı tapulu bir ev almak herhangi bir sakınca içermese de aslında en büyük sıkıntı tam kat mülkiyetinin olmamasıdır bu sebeple birçok banka kat irtifakı tapusu olması durumunda evin krediye uygun olmadığı sebebiyle o eve kat irtifakı sebebiyle kredi vermez.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@